24. januára sa v diskusii na RTVS stretli minister školstva Juraj Draxler a poslanec NR SR za SaS Martin Poliacik. Hlavnou témou bol štrajk ucitelov, ktorý sa mal zacat na další den - 25. januára. Do diskusie sa prostredníctvom telemostu zapojili aj Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku - organizácie, ktorá sa do štrajku nezapája, a tiež Branislav Kocan z Iniciatívy slovenských ucitelov, ktorá je hlavným organizátorom štrajku.
… my ako odborový zväz školstva máme právnu subjektivitu a na základe zákona máme právo aj vyhlásiť štrajk.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku je nezávislá samostatná právnická osoba. OZ PŠaV (.pdf) združuje odborové organizácie. Ide o odborovo-profesijný zväz
odborových organizácií - základnú organizáciu (s.1).
Základná organizácia vznikne a nadobudne právnu subjektivitu zaevidovaním na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky (s.3). Prislúcha jej právo vyhlásiť štrajk (s.5). Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Právo vyhlásiť štrajk prislúcha príslušnému odborovému orgánu. So štrajkom musí súhlasiť nadpolovičná väčšina zamestnancov zamestnávateľa zúčastnených na hlasovaní o štrajku, ktorých sa má táto kolektívna zmluva týkať. Na hlasovaní sa však
musí zúčastiť aspoň nadpolovičná väčšina zamestnancov počítaná zo
všetkých zamestnancov (§16 – §26 zákona o kolektívnom vyjednávaní). (MPSVR SR)

