…že ten (opatrenie, ktoré umožní vycestovať slovenským zdravotníckym pracovníkom do niektorých českých krajov, pozn.) sme neotvorili voči Českej republike, ale voči územiu, ktoré je vymedzené tými krajmi a tam podľa zistenia našich kolegov a hlavného hygienika po výmene s Českou republikou vieme, miera nákazy v týchto krajoch českých je nižšia, a preto toto opatrenie z našej strany.

Dva zo štyroch českých krajov, kam dostali slovenskí zdravotnícki pendleri výnimku, patrili medzi tretinu najviac nakazených krajov v Česku. Olomoucký kraj bol po Prahe dokonca krajom s druhým najväčším počtom zistených nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Argument, že práve v týchto českých krajoch bola nižšia miera zistenej nákazy než v ostatných, nesedí. Tvrdenie Ivana Korčoka preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Ivan Korčok argumentoval, prečo slovenskí zdravotníci s trvalým alebo prechodným pobytom u nás, ktorí pracujú práve v jednom zo štyroch pohraničných českých krajov, dostali výnimku a nemuseli ísť po prekročení hraníc do štátnej karantény, ak sa preukážu negatívnym covid-testom nie starším ako 48 hodín. 

Úrad verejného zdravotníctva túto výnimku udelil pre pendlerov do resp. z Juhomoravského, Zlínskeho, Olomouckeho a Moravsko-sliezskeho kraja. 

Skutočnú mieru nákazy koronavírusom Česko (ani Slovensko) nepozná - na to by muselo otestovať celú populáciu. Porovnávať preto môžeme len zistenú mieru nákazy. 

K 19. aprílu - teda dňu relácie - malo Česko 622 nakazených na milión obyvateľov. Slovensko malo 213 nakazených - a teda takmer trikrát menej. 

Olomoucký kraj bol v tom čase druhým najviac nakazeným krajom v Česku. Ochorenie covid-19 úrady zistili u 97 zo 100-tisíc obyvateľov. Vyššiu mieru nákazy mala iba Praha. 

Moravsko-sliezsky kraj bol zo 14-tich krajov piaty v miere nákazy obyvateľov koronavírusom. Úrady ho zistili u 68 zo 100-tisíc obyvateľov. 

Zlínský kraj bol v poradí deviatym najviac nakazeným krajom (47 na 100k) a Juhomoravský jedenástym (32 na 100k).

Ivan Korčok nereagoval na žiadosť o vyjadrenie, ktorú Demagóg.SK poslal tlačovému odboru Ministerstva zahraničných vecí.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Zahraničná politika: Korčok a Blanár na Markíze

Pán minister, nesnažte sa ma prekrúcať." V nedeľu 19. apríla sa v Na telo stretli nový šéf slovenskej zahraničnej politiky Ivan Korčok (nominant SaS) a predseda zahraničnopolitického výboru parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD). Aj tejto debate vládol koronavírus. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.