Traja z piatich členov vo výberovej komisii budú politicky menovaní, to znamená, že vládna koalícia cez parlament a vládna koalícia cez ministerku si troch z piatich členov menuje do výberových komisií na sudcov. Vládna koalícia, to nebolo od vzniku SR od 93, žeby nejaká, pani redaktorka.

Novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá nadobudne účinnosť k 1. januáru 2012, upravuje nový spôsob obsadzovania voľných sudcovských miest, a to prostredníctvom výberového konania. Výberové konanie uskutočňuje 5-členná výberová komisia, z toho traja členovia výberovej komisie budú menovaní politicky - dvaja ministrom spravodlivosti a jeden NR SR.

§29 novely zákona:

"Členov výberovej komisie
vymenuje predseda súdu z databázy kandidátov na členov výberovej komisie vždy po vyhlásení výberového
konania, a to tak, aby jeden člen bol z kandidátov zvolených národnou radou, jeden člen z kandidátov zvolených súdnou radou a dvaja členovia z kandidátov vymenovaných ministrom. Jedného člena výberovej
komisie zvolí na žiadosť predsedu súdu sudcovská
rada súdu, na ktorom sa voľné miesto obsadzuje."

Výrok bol spomenutý v

V politike, Ľuba Oravová

Radoslav Procházka vs. Robert Madej

Sobotnú reláciu V politike by bolo možné zaradit ku jedným z najhorších tohtorocných diskusných politických relácií. Chronický problém pasívnych moderátorov s hlúpymi a sugestívnymi otázkami dosiahol v tejto relácii svoj klimax. Prejavom zlyhania moderátora boli casté situácie, v ktorých diskutujúci vôbec nereflektovali prítomnost moderátora a svojvolne sa prekrikovali. Diskusia sa tak ani zdaleka nedá oznacit za vecnú a konštruktívnu. Z relácie sme si neodniesli v zásade nic. Iba s problémami bolo možné sledovat argumentacnú líniu politikov na tému, ktorá bola opät Generálna prokuratúra a súdnictvo.