Dušan ČAPLOVIČ: “Vy ste sám povedali, že ten systém (financovania školstva zavedený počas tzv. 2. vlády Mikuláša Dzurindu) nereagoval v ďalšom období na výzvy doby.”
Martin FRONC: “Ale nereagoval. Ja som sám dával trikrát návrh, aby sa to upravilo… Pán minister, trikrát som dával návrh zmeny zákona, aby sa, o financovaní normatívneho v Národnej rade. Nepustili to vaši poslanci ani do druhého čítania, aby sme o tom debatovali.”

Podľa archívu dokumentov národnej rady, poslanec Martin Fronc predkladal návrh o zmene financovania školstva v období od roku 2006 celkovo trikrát, výrok je teda pravdivý.

Prvý krát 18. augusta 2006, parlamentná tlač č. 51:
"Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (J. Brocka, M. Fronc, J. Šimko) na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov."
Dôvodová správa (.rtf) upresňuje, prečo a akým spôsobom chcú navrhovatelia pozmeniť systém financovania školstva: "V súčasnosti platný zákon o financovaní škôl zaviedol normatívne financovanie, ktoré sa osvedčilo. Ukazuje sa však potreba čiastočných úprav tohto zákona. Ide najmä o to, aby školy mali v zákone zaručený percentuálny podiel z normatívne určenej sumy pre školu a potreba predĺžiť prechodné obdobie, počas ktorého školy dostávajú garantované minimum."

 Po druhý raz 16. januára 2009, parlamentná tlač č. 923:
"Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Martina FRONCA,
Pavla HRUŠOVSKÉHO a Pavla ABRHANA na vydanie zákona, ktorým sa mení a
dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných
škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov"
 

Dôvodová správa (.rtf) špecifikuje: "Školy, ktoré dosahujú vynikajúce výsledky v celoštátnych objektívnych meraniach (externá maturita, monitor 9) môžu dostať normatívny príspevok zvýšený o 10% príspevku na školu. To bude motivovať školy, aby dosahovali vo výchovno-vzdelávacom procese veľmi dobré výsledky."

 Tretí krát to bolo 1. júna 2012, parlamentná tlač č. 90:
"Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Martina FRONCA,
Pavla HRUŠOVSKÉHO a Pavla ABRHANA na vydanie zákona, ktorým sa mení a
dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných
škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov"
 

Dôvodová správa (.rtf): "Určuje sa maximálna výška finančných prostriedkov (10% normatívu školy) za kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu, ktoré môže dostať zriaďovateľ pre školu."

Vo všetkých troch prípadoch NR SR návrh zákona odmietla v prvom čítaní.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Situácia v školstve

V O 5 minút 12 sa 14. apríla stretol niekdajší minister školstva Martin Fronc so súcasným najvyšším predstavitelom tohto úradu Dušanom Caplovicom. Za svoje vystúpenie pred divákmi by si ani jeden z nich, bohužial, jednotku nezaslúžil. Exminister sa dopustil vážnych faktických prešlapov, napríklad ked tvrdil, že súkromné a cirkevné školy na Slovensku netvoria ani 5 percent - pravdou však je, že toto císlo je dvojnásobné! Údaje štatistického úradu SR taktiež vyvracajú tvrdenie, že za jeho ministrovania v mene zefektívnovania každorocne prepustili 3% ucitelov. Súcasný minister zase neváhal pre podporu vlastného argumentu vkladat slová do úst Stanislavovi Boledovicovi z iniciatívy Ucitel 2020, ktorý hovoril v tej istej relácii iba niekolko minút pred ním. Je však pravdou, že normatívne financovanie školstva "na žiaka" pochádza z dielne exministra Fronca. Tomu na druhú stranu treba uznat, že odkedy nie je ministrom, už tri krát sa pokúšal presadit návrh zákona pozmenujúceho tento systém. Je zaujímavé, že napriek zdaniu všeobecnej zhody na nevhodnosti súcasného stavu sa politici nedokážu zhodnút na zmene, ci o nej aspon spolocne konštruktívne rokovat. Snád by kvalite takejto diskusie napomohlo, keby v nej používali správne argumenty miesto poloprávd a faktických nezmyslov.