Vnímam to tak, keď vláda schválila materiál bez tých 200 miliónov alebo bez nejakého iného konkrétneho záväzku, že jednoducho prioritou tejto vlády nie je vzdelávanie.

Poslanec Fronc
poukazuje na fakt, že pôvodná správa o stave školstva, ktorú poslal minister školstva do parlamentu, obsahovala aj požiadavku každoročného zvyšovania
financií prichádzajúcich do školstva o 200 mil. eur. Vládny
materiál
, ktorý vláda zobrala na vedomie a posunula na verejnú diskusiu, už túto požiadavku
neobsahuje. Jeho výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Situácia v školstve

V O 5 minút 12 sa 14. apríla stretol niekdajší minister školstva Martin Fronc so súcasným najvyšším predstavitelom tohto úradu Dušanom Caplovicom. Za svoje vystúpenie pred divákmi by si ani jeden z nich, bohužial, jednotku nezaslúžil. Exminister sa dopustil vážnych faktických prešlapov, napríklad ked tvrdil, že súkromné a cirkevné školy na Slovensku netvoria ani 5 percent - pravdou však je, že toto císlo je dvojnásobné! Údaje štatistického úradu SR taktiež vyvracajú tvrdenie, že za jeho ministrovania v mene zefektívnovania každorocne prepustili 3% ucitelov. Súcasný minister zase neváhal pre podporu vlastného argumentu vkladat slová do úst Stanislavovi Boledovicovi z iniciatívy Ucitel 2020, ktorý hovoril v tej istej relácii iba niekolko minút pred ním. Je však pravdou, že normatívne financovanie školstva "na žiaka" pochádza z dielne exministra Fronca. Tomu na druhú stranu treba uznat, že odkedy nie je ministrom, už tri krát sa pokúšal presadit návrh zákona pozmenujúceho tento systém. Je zaujímavé, že napriek zdaniu všeobecnej zhody na nevhodnosti súcasného stavu sa politici nedokážu zhodnút na zmene, ci o nej aspon spolocne konštruktívne rokovat. Snád by kvalite takejto diskusie napomohlo, keby v nej používali správne argumenty miesto poloprávd a faktických nezmyslov.