Myslím si, že veľmi dobre rezonuje to, ako robíme poriadok vo verejných financiách. O tom svedčí napríklad aj to, že sme predali desaťročné dlhopisy 1,75 miliardy eur najlacnejšie. To znamená, sme naozaj urobili najvýhodnejšiu kúpu, teda predaj dlhopisov.

TASR informovala 20.2.2013 o umiestnení novej emisie desaťročného benchmarkového dlhopisu v hodnote 1,75 miliardy eur na trh. Podľa riaditeľa tlačového odboru ministerstva financií Radka Kuruca, ide "o najlacnejší slovenský dlhodobý dlhopis v histórii. Môžeme to hodnotiť ako prejav dôvery trhov v správnosť nastavenia ekonomickej politiky vlády SR a ocenenie konsolidačného úsilia." 

Podľa prehľadu cenných papierov (cbonds.com), ktoré Slovensko predalo od roku 2004 ide skutočne o najvýhodnejší predaj, ak porovnávame objemovo a tiež podľa dátumu splatnosti porovnateľné dlhopisy. Demagog.sk nemá prístup k starším dlhopisom. 

V prehľade najdôležitejších udalostí z marca 2011, ktoré sumarizovala SITA, je uvedené: "Slovensko by malo pokryť podstatnú časť svojej potreby refinancovania štátneho dlhu cez benchmarkové emisie dlhopisov s pevným výnosom. Ich splatnosť by mala byť od 5 do 15 rokov a objemy v menovitej hodnote najmenej 3 mld. eur. Vyplýva to zo stratégie riadenia štátneho dlhu na roky 2011 až 2014, ktorú schválil vládny kabinet."
Samotná Stratégia riadenia štátneho dlhu na roky 2011 - 2014 s aktualizáciou v roku 2012  (.pdf) vo svojej prvej časti uvádza: "Od začiatku roka 2011 sú vydávané benchmarkové emisie štátnych dlhopisov v štandardnej veľkosti 3 mld. eur. Situácia na kapitálových trhoch v roku 2011 a na začiatku roku 2012 nedovoľovala vydať slovenské štátne dlhopisy so splatnosťou 10 a viac rokov. Situácia sa zlepšila až v druhom štvrťroku 2012, kedy bolo možné nielen dopredávať už otvorené emisie so zostatkovou splatnosťou nad 10 rokov, ale pre niektorých investorov aj vydať nové emisie so splatnosťou presahujúcou 15 rokov." 

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Rok od posledných parlamentných volieb

Jeden rok od parlamentných volieb sa premiér Robert Fico rozhodol poctit svojou prítomnostou verejnoprávnu televíziu a stretol sa s typickým opozicným oponentom - Bélom Bugárom, predsedom strany Most-Híd. Debata sa niesla v duchu rekapitulácie uplynulého roku, a v takom duchu sa nieslo aj overovanie faktických výrokov. Robert Fico odmieta uznat, že pred volbami žiaden z opozicných politikov verejne nepovedal, že bude zvyšovat DPH. To, že si je premiér istý, že by to urobili a že podla neho nemali pripravenú žiadnu alternatívu, je v poriadku. Jeho oponenti však neboli až natolko otvorení, aby to verejne oznámili, tak ako opakovane tvrdí. Robert Fico sa okrem toho nechal v zápale debaty uniest na inom mieste, kde kontradikoval aj svoje predchádzajúce vyjadrenie. Kým vtedy hovoril o tom, ako za ním chodili živnostníci so 180-eurovými dôchodkami, dnes to už sú iba 150-eurové dôchodky. Kedže si týmto spôsobom premiér vylepšuje svoje argumenty, posudzujeme to ako zavádzanie. Dalšiu nepravdu si od nás premiér vyslúžil ked znížil pocet ludí, ktorí na Slovensku zarábajú viac ako 1 100 eur mesacne. Kým podla neho je to 11,5 % , v skutocnosti je to viac ako 14 %. Nepresnost zaznamenal aj Béla Bugár a to pri oblúbenej téme komentovania vývoja poctu nezamestnaných. Politikom je na tomto mieste možné odporucit aby sa bližšie zoznámili s tým, akým spôsobom meria štatistiku nezamestnanosti Štatistický úrad a akým spôsobom Ústredie práce. Z pohladu vylepšovania faktov pre svoj prospech je však daleko väcším problémom vystúpenie premiéra, ktorý na dvoch miestach opakuje svoje nepresné údaje a na dalšom zase svoj minulý pravdivý údaj "vylepšuje".