Poslal (riadiaci orgán žiadosť o preplatenie 5,4 milióna euro diaľnicu pri PB), ale opakujem, ide o platby, o zmeny zmluvy, dodatky, ktoré boli súčasťou diela za Ľubomíra Vážneho.

Je pravdou, že takmer 5,4 milióna eur, ktoré EK vyhodnotila ako neoprávnené výdavky sú platby navyše, ktoré sú súčasťou diela D1 Sverepec- Vrtižer, ktoré sa budovalo aj odovzdalo za ministrovania Ľ. Vážneho.
Tlačová správa Ministerstva dopravy, 20. februára 2013:
"Európska komisia oznámila ministerstvu dopravy prerušenie uhrádzania priebežných žiadostí o platbu listom v piatok 15. februára. Dôvodom sú výsledky národného auditu č. A441 z roku 2012. Ten zistil závažné nedostatky pri overovaní oprávneností výdavkov v roku 2011, počas ministrovania Jána Figeľa. Audit zistil, že Riadiaci orgán schvaľoval neoprávnené výdavky prijímateľom eurofondov. Preplatené neoprávnené výdavky národný audit vyčíslil na 5 410 283 eur. Ide o dvanásť faktúr, ktoré boli riadiacemu orgánu predložené v priebehu augusta až novembra 2010. Neoprávnené výdavky sa týkali najmä projektu D1 Sverepec- Vrtižer (vo výške 5,32 mil. eur)."

Oba úseky diaľnice Sverepec - Vritižer sa začali stavať za 1. vlády R. Fica a boli dané do užívania koncom mája 2010, teda ešte za vlády R. Fica a ministrovania Ľ. Vážneho. Vláda I. Radičovej nastúpila až v júli 2010.

Zmluvný začiatok výstavby: 07/2008
Zmluvné ukončenie výstavby: 10/2010
Stavba úseku diaľnice D1 bola odovzdaná do užívania dňa 31.05.2010.

Sverepec - Vrtižer, II. úsek:
Zmluvný začiatok výstavby: 01/2008
Zmluvné ukončenie výstavby: 07/2010
Stavba úseku diaľnice D1 bola odovzdaná do užívania dňa 31.05.2010.

Výrok bol spomenutý v

V politike

Deravé slovenské cesty a spomalené dialnice

Po posledných tlacových spravách Ministerstva dopravy, a taktiež vyhlásení samotného ministra dopravy Jána Pociatka o plánovanej výstavbe 310 kilometrov dialnic do roku 2016, bola konfrotácia súcasného a bývalého ministra Jána Figela len otázkou casu. V politike boli témou deravé cesty 1. triedy a projekty na ich obnovu. V druhej casti sa politici venovali spomalenej výstavbe dialnic. Argumenty bývalého ministra boli casto rovnako deravé ako slovenské cesty po krutej zime. Bývalý minister si nesprávne pamätá priebeh tendra na ružomberský úsek dialnice D1 a dokonca aj na pocet mostov, ktoré plánovali za jeho pôsobenia opravit. Predseda KDH si taktiež pomýlil rok, kedy sa modernizovalo vyše sto kilometrov dialnic. Aby toho nebolo málo, Ján Figel poplietol aj císla kontrahovania a ceprania Operacného programu doprava. Otázne je preto, ci išlo o krátkodobý výpadok pamäte, alebo v prípade bývalého ministra dopravy Jána Figela ide o neznalost základných faktov. Jeho náprotivok Ján Pociatek si viedol lepšie. Avšak jedným dychom je potrebné dodat, že minister dopravy, hoci nehovoril nemej, vyriekol pocas diskusnej relácie len zopár faktických výrokov, ktoré sa niekolkokrát opakovali.