Obžaloba prezidenta je vážny inštitút, ktorý v histórii Slovenskej republiky nebol použitý ani raz.

Je pravdou, že doterajšej histórii Slovenska, s výnimkou návrhu obžaloby I. Gašparoviča, nebol predložený návrh na obžalobu prezidenta.

Inštitút obžaloby prezidenta upravuje Ústava v článku 107:
"Prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada Slovenskej republiky trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva Národná rada Slovenskej republiky na Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať."

Obžalobu prezidenta SR, podpísala opozícia 16. januára 2013. Na podanie, ktoré iniciovala SaS, bolo treba 30 poslaneckých podpisov. Podporili ho okrem liberálov aj KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd a časť poslancov OĽaNO. Mimoriadna schôdza parlamentu o odvolaní prezidenta sa konala 14. februára 2013, bola prerušená. Návrh obžaloby prezidenta sa bude prerokúvať na ďalšia schôdzi 12. marca 2013.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Ústavná žaloba na prezidenta

Odstúpenie pápeža Benedikta XVI. bolo hlavnou témou všetkých nedelnajších diskusných relácií. V druhej polovici diskusnej relácie O5M12 však dostalo priestor aj dianie na slovenskej politickej scéne. O horúcom návrhu na odvolanie prezidenta SR, prišli diskutovat navrhovatel Martin Poliacik a Róbert Madej. Obaja politici, pravdepodobne ovplyvnení diskusiou o svätom otcovi, si viedli pomerne úspešne. Predseda Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej by však mal vediet, že 30 dnová lehota na prerokovanie návrhu obžaloby prezidenta nie je definovaná v Ústave SR, ale v Rokovacom poriadku NR SR. Martin Poliacik vyšiel zo súboja bez jediného zaváhania, a tak môže byt pozitívnym príkladom pre koalicných, ako aj opozicných kolegov.