Slovensko sa podieľa a bude podieľať na jeho kapitálovom vybavení 660 miliónmi eur, ktoré musíme zaplatiť. Zaplatili sme teraz časť, budúci rok dve splátky a v 2014 ešte jednu, ak sa nemýlim.

P. Pelegríni správne uvádza celkový podiel Slovenska na trvalom eurovale ako aj počet a termín splátok. 

Podľa Návrhu na použitie štátnych finančných aktív na splatenie majetkovej účasti Slovenskej republiky v Európskom mechanizme pre stabilitu z 3. októbra 2012 sa Slovensko sa skutočne podieľa na trvalom eurovale (ESM) sumou 660 mil. eur (presne 659 200 000 eur). Túto sumu 660 mil. eur splatenom v priebehu piatich rokov 2013-2017 potvrdzuje aj Euractiv

Do 12. októbra 2012 museli uhradiť prvé dve splátky (obe splátky v objeme 131,84 mil. eur) v celkovej sume 263,68 mil. eur.

Tretiu a štvrtú splátku bude musieť Slovensko uhradiť v prvej polovici roku 2013 spolu v sume 263,68 mil. eur. 

V roku 2014 sa bude musieť uhradiť posledná splátka vo výške 131,84 mil. eur.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Štátny rozpocet na budúci rok

Minister financií si tento týžden oddýchol od diskusných relácií a do diskusie o vládou schválenom rozpocte poslal štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Petra Pelegriniho. Oponentúru mu prišil robit clen Výboru NR SR pre financie a rozpocet a poslanec za Most-Híd Ivan Švejna. Kým Peter Pelegrini pomenoval rozpocet ako reálny, zodpovedný a zarucujúci stabilné postavenia v rámci clenských krajín EÚ, Ivan Švejna dal návrhu rozpoctu na rok 2013 prívlastok demotivacný a rizikový. Štátny tajomník zabezpecil danovým poplatníkom pokojnejší spánok uistením, že dalšie zvyšovanie daní ako aj zásahy do II. piliera nie sú aktuálne. Záver relácie O 5 minút 12 bol venovaný trvalému eurovalu. Diskusia bola z oboch strán vecná a korektná a obaja aktéri sa pomerne úspešne vyvarovali faktickým chýbam.