V parlamente, kde mali poslanci vládnej koalície zahlasovať za memorandum, ako bolo podpísané premiérkou a ministrom Uhliarikom, sa predstavitelia najväčších vládnych strán, KDH, SDKÚ aj KDH, ktoré dokonca má vlastného ministra Uhliarika, aj SaS postavili proti tomuto memorandu a odmietli splniť základnú požiadavku lekárov, a to bola požiadavka zrušiť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti.

V stredu 14. decembra na poslednej 26. schôdze NR SR v tomto roku bolo schválené memorandum, aj s pozmeňujúcim návrhom R. Rašiho (§102i) zastavovalo aj transformáciu nemocníc.

Za hlasovali všetci poslanci poslaneckého klubu SMER-SD t.j. 62 poslancov, väčšina poslancov z Most-Híd t.j. 12, traja nezávislý poslanci, a dvaja poslanci zo SNS. 
Proti zastaveniu transformácie hlasovali len traja poslanci SDKÚ-DS a jeden poslanec z Most-Híd. Poslanci z poslaneckého klubu SaS vytiahli svoje hlasovanie karty a nezúčastnili sa hlasovania.Poslanci KDH sa zdržali hlasovania (12 poslanci), dvaja boli neprítomní a jeden nehlasoval. 

Ostatní poslanci za buď zdržali alebo sa hlasovania nezúčastnili. Kompletný výpis hlasovania je dostupný na stránke NR SR

Výrok bol spomenutý v

V politike, Ľuba Oravová

Ján Figel vs. Robert Fico

Posledná tohtorocná diskusia medzi možnými partnermi v budúcej vláde bola výlucne o zdravotníctve. Ján Figel a Robert Fico komentovali transformáciu nemocníc, platby štátu za poistencov do systému ci zadlžovanie nemocníc.