(…) jeden zoberie 5 miliónov eur zo štátneho rozpočtu(Bugár- strana Most-Híd, pozn.), druhý 4 milióny eur zo štátneho rozpočtu (Procházka- strana Sieť, pozn.)

Výrok referuje k peniazom, ktoré stranám prináležia za volebné výsledky. Matovičom uvedené čísla nezodpovedajú realite. Portál Aktuality.sk informuje, že Bugárova strana získa približne štyri milióny eur, kým Procházkova tri a pol miliónov eur. Výrok teda hodnotíme ako nepravdivý.

Portál ďalej uvádza, že "príspevok pre stranu je totiž podľa zákona jedno percento z priemernej mzdy z roku pred voľbami. Tá predstavovala 859 eur." Za jeden hlas teda strane pripadne 8,59 eur ako príspevok za hlasy, v prípade, že vo voľbách získala minimálne tri percentá hlasov od zúčastnených voličov. Rovnaký príspevok potom dostane na činnosť (viď tabuľka) a príspevok dostane aj za mandáty v NR SR.
Množstvo pridelených peňazí uvádzame v nasledujúcej tabuľke:

Tento systém prerozdelenia peňazí potvrdzuje aj Zákon o politických stranách a politických hnutiach (§ 26-28) či článok denníka Pravda. Oficiálne zhrnutie príspevkov pre strany nie je v dobe overenia dostupné. Reportáž televízie JOJ z 9. marca uvádza ešte nižšie celkové sumy, nakoľko berie do úvahy len príspevky za hlasy a príspevok za činnosť.
Príspevok na mandát podľa zákona závisí od nominálnej mzdy za rok pred voľbami, tabuľka pracuje zo 4-násobkom priemernej mzdy za rok 2015.:
"§ 28
Príspevok na mandát

(1) Strane patrí podľa počtu získaných mandátov v Národnej rade Slovenskej republiky príspevok na mandát v sume násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej úradom za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom sa konali voľby (ďalej len „priemerná mzda“). Za každý získaný mandát, a to najviac za dvadsať mandátov, patrí strane príspevok na mandát v sume tridsaťnásobku priemernej mzdy. Za dvadsiaty prvý mandát a každý ďalší mandát patrí strane príspevok na mandát v sume dvadsaťnásobku priemernej mzdy.

(2) Príspevok na mandát sa vypláca na jeden rok a jeden mandát po celé volebné obdobie tej strane, na ktorej kandidátnej listine poslanec kandidoval. Ak strana kandidovala v rámci volebnej koalície, príspevok na mandát sa vypláca tej strane, pre ktorú sa mandát získal. Nárok na príspevok na mandát vzniká strane za celý mesiac, v ktorom sa konali voľby. Tento nárok zaniká uplynutím mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom sa konajú nasledujúce voľby.
"

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Madaric vs. Danko vs. Sulík vs. Matovic


Dalšia z debát v nedelnajšom O 5 minút 12 sa venovala najmä udalostiam, ako bol minulotýždnový protest proti novej vláde, ci dohoda Mostu-Híd so Smerom. V diskusii sa stretli koalicní partneri novej vlády, Marek Madaric (SMER-SD) a Andrej Danko (SNS). Z opozície diskutovali lídri strán, Richard Sulík (SaS) a Igor Matovic (OLaNO). Práve Matovic mal najviac výrokov, ktoré sa týkali prevažne vyjadrení predstavitelov jednotlivých strán pred volbami a po nich. Matovic správne poukázal na výroky Lucii Žitnanskej a Františka Šebeja z Mostu-Híd pred volbami o tom, že koalíciu so Smerom odmietajú. Matovic na druhej strane nepravdivo informoval o výške financných príspevkov, ktoré za volby získali strany Siet a Most-Híd. Sulík sa pravdivo vyjadril o vítazstve Lucii Nicholsonovej ako ženy s najväcším poctom krúžkov na kandidátnej listine vo volbách. V kontexte novej koalície sa Danko pravdivo vyjadril, že v Rakúsku je bežná vláda lavicovo-pravicových strán.