Povolebná debata v O 5 minút 12 sa venovala najmä možnostiam zostavenia novej vlády. Stretli sa (ešte stále aktuálny) premiér a predseda Smer-SD Robert Fico, predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Jaroslav Paška (SNS) a Andrej Hrnciar (Siet). Faktických výrokov vzhladom na tému padlo málo, ich autorom bol najmä Robert Fico, ktorý si zopakoval oblúbené tvrdenia z predvolebných súbojov a pridal aj zavádzanie o korupcnej kauze z obdobia vlády Ivety Radicovej. Opät sme si vypoculi prehánanie o velkosti investície automobilky Jaguar Land Rover a vdaka finalizácii zberu dát o hospodárskom raste krajín EÚ sme konecne mohli overit, ci Slovensko naozaj malo rast najrýchlejší. V skutocnosti nás predbehlo Švédsko a o druhé miesto sa delíme s Ceskom.
…predseda SaS hovorí veľmi jasne, že nemá záujem spolupracovať pri takejto vláde so Smerom-sociálna demokracia…
Predseda SaS Richard Sulík sa niekoľkokrát počas povolebného diania vyjadril, že odmieta akúkoľvek spoluprácu so Smer-SD.
Odkazuje na to niekoľko médií. Dva dni po voľbách sa na margo vlády so Smerom vyjadril: "Bol by to taký mačkopes. Našim voličom sme sľúbili, že nepôjdeme so Smerom-SD do vlády." To isté vyjadrenie poskytol aj denník SME. Takisto vyzval aj ostatné pravicové strany (Most-Híd, Sieť), aby odmietli ponuku Roberta Fica vytvoriť spoločnú koalíciu a ďalej rokovali o možnej pravicovej vláde. Apeloval na to, že "chcú ich voliči" a "odstavia tým Roberta Fica".
Odmietavý postoj k vláde so Smerom je odôvodnený odlišnosťou postojov na rôzne témy a nesúhlas Richarda Sulíka so spôsobom vládnutia Smeru, jeho korupčnými aférami a podobne.

