(…) od roku 2002, čo sme boli prvýkrát zvolení do parlamentu, nám neodišiel jeden jediný poslanec z poslaneckého klubu (SMER-SD, pozn.) (…)

Podobnému výroku sme sa venovali už niekoľkokrát, naposledy to bolo 2. marca 2016. Žiadny poslanec z poslaneckého klubu Smeru od roku 2002, kedy sa strana po prvý krát objavuje medzi poslaneckými klubmi, neprestúpil do iného, ani sa po vzdaní mandátu nepresunul do inej strany. Z každej z ďalších súčasných parlamentných strán skutočne odišli viacerí poslanci. Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže od 2. marca po deň vyslovenia výroku, žiaden poslanec zo SMERu neodišiel. 

I keď sa v tomto volebnom období poslanci Smeru Zmajkovičová, Paška a Jánoš vzdali svojich mandátov, stranu nevymenili. Ďalší poslanci sa vzdali mandátov pre nástup do inej funkcie. Jedná sa napríklad o poslankyne Tomanovú, ktorá bola vymenovaná za komisárku pre deti, a Vittekovú, ktorá je podpredsedníčkou Úradu na ochranu osobných údajov.

Na úrovni radových členov v minulosti odchody zaznamenané boli: príkladom sú Jozef Behýl či Bohumil Hanzel, ktorý bol dokonca vo vedení strany v čase jej začiatkov, a neskôr sa jeho meno objavilo v kauze údajných informácií o finančných operáciách v strane Smer-SD. Tieto odchody sa však neodohrali z poslaneckej pozície.

Pre porovnanie z poslaneckých klubov OĽanO, SaS, KDH, Most, i SDKÚ odišli niekoľkí poslanci. Z KDH v roku 2012 odišli Daniel Lipšic a Jana Žitňanská, ktorí založili stranu Nová väčšina, a tiež Radoslava Procházka, ktorý založil občianske združenie Alfa a neskôr stranu SIEŤ. Zo strany SDKÚ-DS odišli v aktuálnom volebnom období Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magdaléna Vášáryová ako aj ďalší členovia. Zo strany SAS odišla skupina okolo Jozefa Kollára a založila Liberálnu dohodu.

Z hnutia OĽaNO odišiel Alojz Hlina. Zmenu zaznamenal aj poslanecký klub Most-Híd - odišiel z neho Andrej Hrnčiar, ktorý sa stal členom strany Sieť (Hrnčiar zároveň odišiel z parlamentu, nahradila ho Edita Pfundtner). K strane sa však pridala Lucia Žitňanská. Z OĽaNO ďalej odišli Mária Ritomská a Mikuláš Huba, z SDKÚ-DS to boli Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš.

8. októbra 2013 došlo k zániku poslaneckého klubu SaS, 19. novembra 2014 zanikol poslanecký klub SDKÚ-DS.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Povolebná situácia a zostavovanie koalície

Povolebná debata v O 5 minút 12 sa venovala najmä možnostiam zostavenia novej vlády. Stretli sa (ešte stále aktuálny) premiér a predseda Smer-SD Robert Fico, predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Jaroslav Paška (SNS) a Andrej Hrnciar (Siet). Faktických výrokov vzhladom na tému padlo málo, ich autorom bol najmä Robert Fico, ktorý si zopakoval oblúbené tvrdenia z predvolebných súbojov a pridal aj zavádzanie o korupcnej kauze z obdobia vlády Ivety Radicovej. Opät sme si vypoculi prehánanie o velkosti investície automobilky Jaguar Land Rover a vdaka finalizácii zberu dát o hospodárskom raste krajín EÚ sme konecne mohli overit, ci Slovensko naozaj malo rast najrýchlejší. V skutocnosti nás predbehlo Švédsko a o druhé miesto sa delíme s Ceskom.