TA3 si do diskusie pozvala 5 predsedov politických strán. Najväcší pocet výrokov spomedzi všetkých vyslovil premiér Fico, ktorý spomínal skoro výhradne úspechy svojej vlády, pozitívny vývoj ekonomiky a nezabudol spomenút aj negatívum, ktoré podla neho súvisí s uteceneckou krízou, ci príspevok Slovenska do ochrany hraníc Schengenu. Zopakoval však svoje zavádzajúce tvrdenie o tom, že za vlády Ivety Radicovej sa platy ucitelov nezvyšovali. Béla Bugár poukazoval na negatívne skutocnosti v súvislosti so zdravotníctvom a školstvom a na pozitíva vlády, ktorej súcastou bola jeho strana v rokoch 2010-2012. Radoslav Procházka mal pomerne málo výrokov oproti ostatným, poukazoval v nich najmä na nesprávne kroky súcasnej vlády. Ján Figel sa vo svojej casti relácie snažil poukazovat najmä na rodinnú politiku svojej strany a seba samého, pozitíva svojej strany ci urcité negatíva súcasnej vlády. Andrej Danko poukazoval na nedostatky nášho štátu, nutnost štátneho vlastníctva strategických podnikov a napríklad opät nesprávne použil tvrdenie o pocte absolventov práva.
(…) v čase, keď sedeli vo vláde Ivety Radičovej, zvyšovali platy učiteľov o veľkú nulu. My sme učiteľom dali 22 %.
Podobný výrok sme už overovali v O5M12 24. januára 2016, kde daný výrok vyslovil J. Draxler. Navýšenie platov pedagogických zamestnancov regionálneho školstva
predstavovalo za posledné štyri roky približne 24,09 %, čo sa približuje
údaju, ktorý uvádza Fico. Kolektívne vyjednávanie uskutočnené v roku
2010 a týkajúce sa roka 2011 počas Radičovej vlády skutočne skončilo bez vyjednania zvýšenia
platov, no pri nasledujúcom vyjednávaní (pre rok 2012) už nedošlo úplne k
vyjednaniu nulového zvýšenia, len bolo vyjednávanie o platových
tarifách presunuté do ďalšieho roka a teda pod zodpovednosť novej vlády,
ktorá mala vzísť z volieb. Navyše, vláda I. Radičovej nakoniec rozhodla o zvýšení platov, k čomu v danom roku došlo aj napriek tomu, že to nebolo
výsledkom kolektívneho vyjednávania. Výrok preto hodnotíme ako
zavádzajúci.
regionálnom školstve v jednotlivých rokoch ukazuje nasledujúci graf. V
roku 2012, teda pred štyrmi rokmi, bol priemerný plat týchto
zamestnancov 797,82 eur. V roku 2016 by mal dosahovať výšku 990,08
eur (údaje ÚIPŠ). Pri týchto hodnotách by to teda znamenalo zvýšenie o
24,09 %, čo je hodnota ešte dokonca mierne vyššia, ako uvádza Fico.
Z
grafu môžeme tiež vidieť, že počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010-
2011 nenastalo zvyšovanie platov pedagógov, platy sa pohybovali na
približne rovnakej úrovni.
Kolektívne vyjednávanie
o valorizácii platov pre zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom
záujme ako aj štátnych zamestnancov na rok 2011 (teda uskutočnené v
roku 2010 za vlády Radičovej) nebolo úspešné. Zástupcovia odborov
požadovali zvýšenie platov o 5 %. Vtedajší minister práce, sociálnych
vecí a rodiny - Jozef Mihál povedal, že nie je možné platy zamestnancov
zvýšiť, pretože na prvom mieste je konsolidácia verejných financií.
Stránka Ministerstva školstva informovala koncom roka 2011 nasledovne:
"Ministerstvo
školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo na svojej internetovej
stránke nové stupnice platových taríf pedagogických zamestnancov a
odborných zamestnancov a zvýšenie platových taríf v závislosti od dĺžky
započítanej praxe účinné od 1. januára 2012.
Urobilo tak v nadväznosti na účinnosť novely zákona č. 317/2009 Z.
z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorú
poslanci NR SR schválili 21. októbra 2011. Prináša zvýšenie platov
pedagógov v priemere o 5,7 %, čo reálne znamená, v závislosti od
platovej tarify a triedy, nárast približne o 9 až 60 eur mesačne." Toto navýšenie bolo teda uskutočnené vládou I. Radičovej.
Je
pravdou, že kolektívne vyjednávanie za vlády I. Radičovej o platoch na
rok 2012 nebolo úspešne ukončené a bolo presunuté na obdobie už novej
vlády, informuje stránka Slovenského odborového zväzu verejnej správy a kultúry.

