24. januára sa v diskusii na RTVS stretli minister školstva Juraj Draxler a poslanec NR SR za SaS Martin Poliacik. Hlavnou témou bol štrajk ucitelov, ktorý sa mal zacat na další den - 25. januára. Do diskusie sa prostredníctvom telemostu zapojili aj Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku - organizácie, ktorá sa do štrajku nezapája, a tiež Branislav Kocan z Iniciatívy slovenských ucitelov, ktorá je hlavným organizátorom štrajku.
Treba si povedať, 2012 rok rozpočet schvaľovala vláda Ivety Radičovej. Hej, to znamená, že 6,2% navýšenie (platov učiteľov, pozn.), ktoré tam bolo, bolo schválené vládou Ivety Radičovej.
Rozpočet pre rok 2012 sa skutočne vypracovával a schvaľoval v roku 2011, teda ešte počas vlády I. Radičovej. V danom rozpočte sa píše nasledovné:
Rozdielne číslo uvádza aj ÚIPŠ. V roku 2011 bola podľa nich priemerná mzda pedagogického zamestnanca regionálneho školstva 758,63 eur a v roku 2012 to bolo 797,82 eur, čo predstavuje rozdiel 5,17%.
Rôzne zdroje teda pracujú z rôznymi údajmi priemerného platu. IVP poskytuje údaj o pedagogických aj odborných zamestnancoch regionálneho školstva financovaných zo štátneho rozpočtu, UIPS obmedzuje údaj iba na pedagogických zamestnancov. Keďže sa však Poliačikovo tvrdenie zhoduje aspoň s jedným dôveryhodným zdrojom (IVP), vyhodnotili sme výrok ako pravdivý.

