Spomeniem to, že sme minulý rok právne zabránili tomu, aby riaditelia mohli prepúšťať učiteľov pred letom a znovu ich naberali na začiatku septembra.

V roku 2015 bola schválená novela zákona, ktorá garantuje najmenej dvanásťmesačnú pracovnú zmluvu pre učiteľov. Pôvodne bola novela prijatá ešte v decembri 2014, avšak bola vetovaná prezidentom. 28. januára 2015 poslanci opätovne schválili novelu zákona napriek vetovaniu tohto zákona. Za jej prijatie vtedy hlasovali poslanci Smer-SD jednohlasne. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Týmto zákonom sa "upravuje najkratšia dĺžka pracovného pomeru na určitú dobu s pedagogickým zamestnancom okrem zahraničného lektora na obdobie školského roka, ktorý sa končí 31. augusta kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom bol tento pomer dohodnutý," uvádza domov.sme.sk (2.12.2014).

Táto novela zákona sa netýka učiteľov, ktorí zastupujú iného učiteľa z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.

Ministerstvo práce v októbri 2014 na základe informácií z úradov práce upozornilo na skutočnosť, že veľké množstvo pedagógov je v letných mesiacoch prepustených zo zamestnania, a v septembri sú následne prijímaní späť. Minister práce Ján Richter vtedy povedal, že tento problém bude riešiť s vtedajším ministrom školstva Petrom Pellegrinim.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Štrajk ucitelov – Draxler, Poliacik, Kocan a Ondek

24. januára sa v diskusii na RTVS stretli minister školstva Juraj Draxler a poslanec NR SR za SaS Martin Poliacik. Hlavnou témou bol štrajk ucitelov, ktorý sa mal zacat na další den - 25. januára. Do diskusie sa prostredníctvom telemostu zapojili aj Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku - organizácie, ktorá sa do štrajku nezapája, a tiež Branislav Kocan z Iniciatívy slovenských ucitelov, ktorá je hlavným organizátorom štrajku.