24. januára sa v diskusii na RTVS stretli minister školstva Juraj Draxler a poslanec NR SR za SaS Martin Poliacik. Hlavnou témou bol štrajk ucitelov, ktorý sa mal zacat na další den - 25. januára. Do diskusie sa prostredníctvom telemostu zapojili aj Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku - organizácie, ktorá sa do štrajku nezapája, a tiež Branislav Kocan z Iniciatívy slovenských ucitelov, ktorá je hlavným organizátorom štrajku.
..napríklad eurofondy za posledných z 10 rokov 8, čo bola pri moci vláda Smeru. Môžeme sa baviť o tom, koľko z tých tuším 580 miliónov eur, ktoré tam boli preinvestované (v školstve, pozn.)…
Číslo 580 miliónov eur, ktoré Poliačik uvádza, sa konkrétne týka Regionálneho operačného programu (ROP), osi Infraštruktúra vzdelávania. K tomuto číslu sme sa už prepočitali v našom overovaní relácie V politike zo 17.1.2016, kde sumu 580 miliónov uviedol aj minister školstva Draxler. Národné zdroje tvorili približne 90 miliónov eur, z čoho nevyužité boli 4 milióny a príspevok EU bol 510 miliónov eur, z čoho nevyužitých bolo 17 miliónov eur. Išlo o prostriedky priamo určené na rekonštrukcie. Poliačik tiež hovorí, že z posledných 10 rokov vládol Smer-SD 8 rokov, čo je pravda, keďže vládol v období júl 2006 - júl 2010 a teraz apríl 2012- apríl 2016. Od júla 2010 do apríla 2012 tu bola vláda Ivety Radičovej, teda necelé dva roky. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

