„Už sa obávam, že ten zmätok, ktorý ona má v hlave (...) sa dostane aj do mojej hlavy," povedal 14. februára 2021 Robert Fico (Smer-SD) vicepremiérke Veronike Remišovej (Za ľudí). Diskutovali o očkovaní, zvládaní pandémie aj o eurofondoch. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.
Bolo to presne v júli, pani ministerka ste sa obrátili na svojich ministrov alebo členov vlády, a v júli ste dostali odpoveď, vy ste sa ich pýtali, povedzte nám, že čo sú ohrozené peniaze vo fondoch, ktoré sa nevyčerpajú? Kde vidíte možnosť na realokácie? A napíšte mi to, a nikto nič nenapísal, naopak, všetci ministri pýtali ešte viac peňazí, tak potom sa pýtam, kde je do čerta ten problém s tým čerpaním fondov za predchádzajúcich vlád, keď ani jeden minister nepovedal, že má nejaké ohrozené peniaze? Ani jeden minister nepovedal, že niečo sa dá dať do nejakého iného fondu a dokonca každý z nich tieto zdroje aj pýtal.
To, že ministri sa nechcú vzdať eurofondov, ktoré patria pod ich rezorty, nie je dôkaz, že úrady problémy s čerpaním peňazí. Tie naopak Slovensko objektívne má. Keďže Robert Fico spája dve nutne nesúvisiace veci a vyvoláva tak dojem, ktorý kriví realitu, hodnotíme jeho tvrdenie ako zavádzanie.
Tak ako v prvej vlne pandémie, aj v druhej vlne sa vicepremiérka počas leta obrátila na kolegov ministrov, aby našli vo svojich rezortných eurofondových výzvach nečerpané peniaze, ktoré by štát mohol použiť na boj s koronavírusom.
„Oni majú pod sebou riadiace orgány, majú väčší alebo menší balík peňazí, ktorý implementujú. Mám od nich listy. Všetci na otázku, koľko peňazí môžu presunúť na boj proti covidu, odpovedali: Nemáme peniaze, nedáme peniaze," uviedla Remišová.
Slovensko má však objektívny problém čerpať eurofondy, ktorý sa prejavuje rôzne v tom-ktorom „koši” peňazí. K marcu 2020, teda obdobiu striedania Ficovej vlády, štát za šesť rokov vyčerpal iba 30 percent prostriedkov - a ostával mu čas do roku 2023.

