To sa ešte len rokovalo a veľmi som smutný aj tuna s mojim kolegom, ktorý jasne vystupoval, že pôjde minimálne na tú 18% hranicu toho kvóra, že to bude presadzovať KDH …

KDH chcelo v rámci legislatívneho procesu prijímania zákona o používaní jazykov národnostných menšín predložit pozmenujúci návrh, ktorý by hranicu pre používanie jazyka menšín urcil na 18%. Pozmenujúci návrh nakoniec nepredložili, pretože nezískali dostatok poslaneckých podpisov. Za zákon hlasovali všetci poslanci KDH, s výnimkou Martina Fronca.

Abrhan sa k tomu vyjadril nasledovne:

SITA (pred schválením zákona):

" 'KDH ešte chce predložit pozmenujúci návrh, ktorým by sa kvórum znížilo nie na 15 percent, ako navrhuje Most-Híd, ale na 18 percent...' (...) Bez ohladu na to, ci pozmenovací návrh prejde, alebo nie, Abrhan bude hlasovat za zákon ako celok."

hnonline.sk (po schválení zákona):

"'Podla mna aj zníženie na 18 percent bolo dobré. Nevedeli sme sa však dohodnút a prišiel pozmenujúci návrh od Matovica, ktorý zachováva status quo do roku 2021 a z tohto dôvodu sme za,' vysvetlil poslanec KDH Pavol Abrhan."

Výrok bol spomenutý v

V politike, Ľuba Oravová

Dušan Caplovic vs. Pavol Abrhan

Aktivita parlamentu v poslednom týždni opät nastavila témy, ktoré dominovali nedelným diskusiám. Jednou bol zákon o používaní menšinových jazykoch, druhou vyhlásenie smerom k Madarsku po prijatí novej ústavy. Poslanci Caplovic a Abrhan mali vela priestoru na prezentáciu postojov svojich strán, a ("tradicne") sa vo väcšine tém nezhodli. Argumentacne sa diskusia nijak nelíšila od toho, co za ostatné týždne produkovali politické strany, diváci si tak mohli zopakovat, co chce/nechce vlastne nový zákon menšinám dat, co ne/prinesie nová madarská ústava a aj to, kto ne/hlasoval za novelu zákona o štátnom obcianstve na konci minulého volebného obdobia.