Prvomájová diskusia na STV sa tocila okolo jednej dominantnej témy- poslaneckej imunity. Okrem predstavovania aktuálneho návrhu sa minister vnútra a poslanec Smeru dostali aj k historickému exkurzu- kto ako hlasoval pri rôznych návrhoch na zmenu imunity (v tomto dominoval najmä Daniel Lipšic), druhou témou bola volba generálneho prokurátora a situácia po rozhodnutí Ústavného súdu o nutnosti jej opakovania s tajným hlasovaním.
Dnes poslanci môžu prijímať rôzne pokuty za priestupky, lebo oni ich nemusia tým pádom platiť.
O trestnom a disciplinárnom konaní sa pojednáva v Ústave a ďalej v Priestupkovom zákone (zákon o priestupkoch č. 372/1990 Zb.):
"Konanie osôb požívajúcich výsady a imunity podľa zákona alebo medzinárodného práva, ktoré má znaky priestupku, nemožno ako priestupok prejednať. Nemožno ani vykonať sankciu alebo v jej výkone pokračovať, ak osoba, ktorej bola sankcia uložená, sa stala neskôr osobou požívajúcou podľa zákona alebo podľa medzinárodného práva výsady a imunity."
Každopádne, ako to popísal poslanec Dostál, pokutu zaplatiť môžu, ak chcú. Ale nemusia.

