Hlavnou témou diskusie medzi ministrom práce a podpredsedom parlamentného výboru pre sociálne veci nemohlo byt nic iné ako vládou navrhované opatrenia pre reformu odvodového systému. Kým velká cast relácie sa zaoberala odhadovaním toho, aký dopad bude mat aké zvýšenie odvodov pre akú skupinu (co v tejto analýze hodnotit nebudeme), menší priestor ostal aj pre zasadenie diskusie do širšieho rámca problému zamestnanosti a toho, ako ho je ci nie je možné vyriešit. S ubúdajúcim casom na konci relácie prišlo aj na diskusné "stálice" - rast/pokles HDP a rast/pokles cien energií.
My sme vlastne o zmenách pokiaľ ide o odvody už začali hovoriť a vláda začala konať a vládna koalícia v parlamente už na konci minulého roka. Pretože už minulý rok boli prijaté rôzne zmeny v zákonoch, ktoré nejakým spôsobom menili alebo zvyšovali zaťaženie odvodmi a to aj sociálnymi odvodmi, pretože napríklad zaťažili odvodmi ľudí aj a niektoré ich príjmy, ktoré do teraz odvodmi zaťažené neboli.
Dve novely boli prijaté 2. decembra 2010 – jedna o zdravotnom poistení (.doc) a druhá o sociálnom poistení (.doc). Ako uvádza server spoločnosti Sodexo, týmito novelami sa „rušia viaceré odvodové výnimky.“
Vo vzťahu k týmto novelám hnonline.sk píše:
„V súčasnosti sú konateľ či spoločník s. r. o. zdaňovaní z príjmu zo závislej činnosti, to je ako zamestnanec. Neplatia však odvody na sociálne poistenie. Odvody na zdravotné poistenie platia len vtedy, ak maj nejakú odmenu. (...) Od januára bude ich príjem zaťažený aj sociálnymi odvodmi.“

