Diskusia Bélu Bugára a Roberta Kalináka pojala slovensko-madarské vztahy z niekolkých uhlov - hlavnú pozornost relácia venovala návrhu novely používaní jazykov menšín, dostalo sa ale aj na zákon o štátnom jazyku, odchode madarského konzula zo Slovenska, ci zrušenie summitu madarského predsedníctva únii. Väcšinu diskusie zabralo natahovanie sa poslancov o tom, co vlastne návrh novely prináša/neprináša, prípadne na interpretácii rôznych paragrafov.
Legislatívny plán vlády tento zákon (o jazykoch menšín, pozn.) fakticky určil nieže na tento rok, ale dá sa povedať, že trošku aj meškáme… približne mesiac.
V Pláne legislatívnych úloh vlády SR na rok 2011 (.pdf) sa zmena zákona, ktorým sa mení a doplna zákon č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín určila na január 2011.
V Dôvode predloženia návrhu zákon sa tiež píše:
"Programové vyhlásenie vlády SR časť 3.1. Ochrana a podpora ľudských práv - Vláda SR naplní princíp efektívnej rovnosti všetkých občanov SR aj novelizáciou zákona o používaní jazykov národnostných menšín."
Návrh podpredsedu vlády Chmela bol vládou schválený 2. marca 2011.
TASR informuje, že 30. marca 2011 začala v NR SR diskusia o vládnej novele zákona o používaní jazykov národnostných menšín.

