Prvej diskusii v Na telo po definitívnom schválení štátneho rozpoctu na budúci rok nemohli dominovat iné témy ako tie financné. Rozpocet prišiel obhajovat minister financií Ivan Mikloš, o jeho kritiku sa za Smer staral exminister Ján Pociatek. Kým diskusia mohla byt priestorom na obhajobu/ kritiku logiky vládnych opatrení, obaja politici prezentovali skôr tvrdenia, ktoré s rozpoctom príliš nesúviseli. A ak, tak velmi okrajovo - napríklad Ján Pociatek si z neho vybral konkrétne tabulku zo strany 28. Ivan Mikloš zase opät zopakoval svoje oblúbené vyhlásenie o nepripravenosti podkladov pre rozpocet (co malo znamenat málo casu na jeho prípravu vládou).
Tak po prvé. Pán Počiatek spochybňuje, že vláda Roberta Fica plytvala a zvyšovala výdavky tak, ako žiadna iná v Európe. Ukážem to na číslach. A to budú, to budú čísla o vývoji verejných výdavkov za roky 2008-2009, teda za dva roky krízy, kedy počas celých rokov vládla vláda Roberta Fica. Každá zodpovedná rodina, firma, ale aj krajina v tom čase šetrila, pretože v takých ťažkých časoch treba šetriť. Vláda Roberta Fica rozhadzovala ako žiadna iná. Tu sú čísla. Za spomedzi krajín Európskej únie verejné výdavky v rokoch 2008-2009 vzrástli na Slovensku o 16 a pol percenta.
…
To je ten spodný stĺpček. Napríklad verejné výdavky v Českej republike klesli o 1% a v Poľsku klesli o 12 a pol %. Čiže Slovensko plus 16 a pol percenta, Česko mínus 1%, Poľsko mínus 12 a pol percenta. Všetky ostatné krajiny, ktoré mali nárast výdavkov, ale oveľa menší ako my, museli zároveň zachraňovať banky.
Minimálne čísla od Eurostatu tvrdia niečo iné, ako hovorí Ivan Mikloš (zdroj svojich čísel Mikloš neuviedol). Podľa Eurostatu v Poľsku výdavky stúpli o 1,2% v pomere ku HDP, v Česku o 3 percentá a Slovensku 6,5%. Viac vzrásli ešte v Dánsku a Fínsku, (6,7%), porovnatelne v Litve (6,2%).


