V O 5 minút 12 sa 26.9. stretli Béla Bugár a Dušan Caplovic. Rovnako ako v ostatných reláciách aj tu dominovala téma Hayekovcov a riešili sa detaily kontroly NKÚ, zloženie Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania a právomoci jej clenov. V druhej casti sa dostalo aj na jazykový zákon a Svätopluka. Na záver sa prišiel s moderátorom "medzi štyri ocami" porozprávat aj Ján Slota, ktorý hovoril o výstavbe ciest a ich zátaži. Reláciu si môžete pozriet z archívu STV, prípadne si precítajte co si z relácie odniesla TASR.
Hayekovci
No, v žiadnom prípade, dokonca tvrdím a to je aj v našom programe, že sa musí zmeniť spôsob výuky slovenského jazyka na školách s vyučovacím jazykom maďarským. Musia slovenský jazyk vyučovať ako druhý jazyk, lebo nie je to materinský, to znamená iná metodika…
Strana MOST-HÍD vo svojom volebnom vzdelávacom programe ponúka zmenu vo výučbe slovenského jazyka v rámci národnostného školstva. V programe strany sa tvrdí, že keď sa malé dieťa učí rozprávať najprv počúva, potom komunikuje (jeho mozog absorbuje aj viac rečí). Preto treba podľa strany pri vyučovaní slovenského jazyka vychádzať z toho, že: žiak najprv musí počúvať a porozumieť, a až potom komunikovať. „Na základnej škole, by sa mal naučiť komunikovať, namiesto toho chceme od žiaka hneď gramatické poučky. Učivo gramatiky sa musí rozdeliť na ZŠ a na SŠ. Z literatúry zostane na ZŠ minimálne podporíme jazykové zručnosti (napr. báje, povesti, rozprávky), memorizovanie ťažkých básní, napr. Hviezdoslava presuňme do SŠ.“
