…ale potom dám na stôl ďalší názor a názor historika zo Slovenskej akadémie vied pána Steinhubela, ktorý sa zaoberá s Veľkomoravskou ríšou a hovorí, že na jednej strane nikdy nebol kráľom Svätopluk, ale bol, bol kniežaťom…

Ján Steinhübel extenzívne spochybňuje vo svojom posudku titul kráľ (pdf). Okrem iného píše:

"Svätopluk kráľom nebol. Titul „rex“ pri Svätoplukovom mene v oboch dobových dokladoch (pápežský list z roku 885 a dve správy v Reginovej kronike) nie je dôkazom kráľovskej hodnosti. Veď pápež takto tituluje aj bulharské knieža Borisa-Michala, ktorý sa nikdy nestal kráľom a vtedajší kronikári titul „rex“ veľakrát pripísali aj rôznym iným slovanským kniežatám, hoci tieto kniežatá kráľmi nikdy neboli. To isté platí aj o arabskom titule „malik“, ktorý sa tiež prekladá ako kráľ. Svätoplukovi ho pripísal neznámy arabský spravodajca, ktorý navštívil jeho ríšu. Vtedajší arabsky píšúci učenci a cestovatelia však titulom „malik“ bežne označovali slovanské kniežatá, ktoré neboli kráľmi."

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Radovan Slobodník

Béla Bugár vs. Dušan Caplovic

V O 5 minút 12 sa 26.9. stretli Béla Bugár a Dušan Caplovic. Rovnako ako v ostatných reláciách aj tu dominovala téma Hayekovcov a riešili sa detaily kontroly NKÚ, zloženie Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania a právomoci jej clenov. V druhej casti sa dostalo aj na jazykový zákon a Svätopluka. Na záver sa prišiel s moderátorom "medzi štyri ocami" porozprávat aj Ján Slota, ktorý hovoril o výstavbe ciest a ich zátaži. Reláciu si môžete pozriet z archívu STV, prípadne si precítajte co si z relácie odniesla TASR.

Hayekovci