Po tom, ako Európska komisia zverejnila odporúcanie pre Slovensko, sa návšteva podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefcovica dala ocakávat. Šefcovic prišiel do Na telo optimisticky naladený, no analýza jeho výrokov velmi optimistická nie je. Podpredseda EK nesprávne interpretoval odporúcanie EK, ked tvrdil, že podla tohto odporúcania platia malí a strední podnikatelia piate najvyššie tarify za elektrickú energiu. V skutocnosti odporúcanie hovorí, že Slovensko má spomedzi všetkých krajín EÚ piatu najvyššiu energetickú nárocnost hospodárstva aj kvôli vysokému podielu priemyslu. Šefcovic nepozná mieru nezamestnanosti mladých v Španielsku a taktiež zakopol pri pokuse prerátat dlhovú službu Slovenska na pocet rocných rozpoctov Ministerstva financií a Ministerstva zahranicných vecí.
Hovoria o tom (návrh KDH, pozn.), že dôchodca pracujúci v štátnej správe by si musel vybrať buď zostane v zamestnaní alebo sa zriekne svojho dôchodku.
Výrok je pravdivý, pretože skupina poslancov zo strany KDH predložila 9. januára 2013 návrh zákona, ktorý by vylúčil nárok na starobný dôchodok v prípade ak by stále pracovali v štátnej správy. Ako uvádza aj dôvodová správa, dotknutý zamestnanec by si mohol vybrať či odíde z práce a bude poberať dôchodok, alebo zostane pracovať, ale dôchodok nebude poberať. Návrh zákona postúpil do druhého čítania, ale nebol schválený.
Dôvodová správa k návrhu novely zákona uvádza:
"V návrhu novely zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony sa v § 69 Vylúčenie nároku na starobný dôchodok dopĺňa odsek 2, ktorým sa z nároku na starobný dôchodok vylučuje:
-povinne dôchodkovo poistený štátny zamestnanec a
-povinne dôchodkovo poistený zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme "
V máji 2013 pri rokovaní parlamentu o opatreniach na riešenie
nezamestnanosti však KDH opäť prednieslo túto tému, konkrétne vystúpila s
týmto návrhom poslankyňa Monika Gibalová.

