Čiže cestujeme po celej Európe bez hraníc, je ale iba na 90 dní podľa schengenského práva. Každý deň navyše už musíte hlásiť a vybaviť si špeciálny pobyt, za ktorý sú už teda ale brutálne pokuty v niektorých štátoch, hlavne aj u našich susedov.

Webová stránka Ministerstva zahraničných vecí potvrdzuje údaj o tom, že občania Slovenska sa musia v cudzích štátoch Schengenu registrovať v prípade prekročenia 90 dní pobytu. V Českej republike hrozí pri nesplnení si povinnosti nahlásenia pobytu pokuta vo výške približne 115 euro. U nás sa novelou zaviedla pokuta v prípade podobného priestupku vo výške 33 euro. V ČR ide teda o vyše trojnásobne vyššiu pokutu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa portálu europa.eu môžu občania EU právo cestovať a zdržiavať sa na území iného členského štátu po dobu až 3 mesiace. Podľa portálu však v niektorých krajinách je nutné sa nahlásiť na Polícii, čo však väčšinou urobí ubytovateľ. 

Portál zároveň uvádza, že v prípade pobytu dlhšom ako 3 mesiace vzniká povinnosť registrovať sa v danom štáte. Pri nedodržaní tejto povinnosti je pri tom možné uložiť pokutu. Portá však uvádza, že tieto pokuty sa uvádzajú v závislosti na práve daného štátu, nie Schengenského práva.

V Českej republike sa občan iného členského štátu Schengenského priestoru musí registrovať v prípade, že jeho pobyt presiahne 30 dní. Ako uvádza webstránka Cudzineckej polície:

"Nesplní-li cizinec svou povinnost hlášení pobytu, dopouští se přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu až do výše 3000,- Kč."

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Súcasný hospodársky stav a vnútorné záležitosti

Do verejnoprávnej televízie prišli diskutovat hned štyria politici. Prvá cast relácie ponúkla súboj súcasného a bývalého ministra hospodárstva SR - Tomáša Malatinského a Juraja Miškova. Miškov nekorektne hovoril o vývoji výdavkov verejnej správy. V absolútnych císlach síce výdavky verejnej správy rastú (avšak okrem r. 2011), no v relatívnom porovnaní týchto výdavkov s HDP je zrejmé, že výdavky každorocne nerastú. V druhej casti relácie prišli diskutovat minister vnútra Robert Kalinák a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitnanská. Ústrednou témou bola novela zákona o hlásení pobytu obcana. Lucia Žitnanská nekorektne uvádzala, že "omylom" schválený pozmenovací návrh Osuského, mal riešit vypustenie povinnosti nahlásit pobyt po 90 dnoch. V skutocnosti poslanci SMER-SD omylom schválili Osuského pozmenovací návrh zákona, ktorý mal zabezpecit, aby si ludia nadalej mohli zapísat ako trvalé bydlisko aj byt, ktorý majú prenajatý na dobu neurcitú a nemajú súhlas vlastníka bytu. Kalinák nesprávne uvádzal, že pravidlá, ktoré platia už dnes, budú platit aj po novele. To však nie je pravda, pretože novela zákona zavádza povinnost nahlásit pobyt po 90 dnoch, pricom nesplnenie povinnosti sa bude považovat za priestupok. Posledné minúty relácie boli venované nekonecnej volbe šéfa NKÚ. Hoci sa táto téma objavuje v diskusných reláciách už niekolko mesiacov, to nebráni ministrovi vnútra opakovane uvádzat nesprávny pocet hlasov, ktoré získal kandidát Klimeš v poslednej volbe.