V priebehu uplynulého týždna sa v relácii Téma dna na TA3 stretli minister školstva Dušan Caplovic a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Napriek tomu, že obaja páni sa živia školstvom a v poslednej dobe medzi ich hlavné pracovné priority patria urcite aj financné podmienky školstva na Slovensku, ani jeden sa nevyhol nepresnostiam práve v týchto témach, a to nie v jednom prípade. Pavel Ondek niekolko krát spomína pocet nepedagogických zamestnancov v školstve, napriek tomu, že presné císlo neovláda. Okrem toho prezentuje vlastné požiadavky z minulosti v jemnejšom svetle, na druhej strane však plat ucitela v Grécku prestreluje. Dušan Caplovic zase pri interpretácii postoja Odborového zväzu ich požiadavky prehána a plat ucitela na ukážku, tento krát vo Fínsku, prestreluje aj on. Navyše, pri zvýraznovaní svojich úspechov sa porovnáva so svojim predchodcom, pri com volí kritérium, ktoré predchádzajúca vláda vôbec neplánovala adresovat. Na záver možno dodat, že obaja diskutujúci majú medzery v agende, ktorou sa zaoberajú. Zaujímavým je, že práve oni sú v pozícii, kedy rozhodujú o celkovom smerovaní slovenského školstva. Na druhej strane, na niektorých miestach sa zdá, že sa nejedná o medzery, ale o cielenú úpravu faktov.
Ja chcem zopakovať to čo bolo aj na školskej štvorpartite. Tam vlastne deklarovali tak zástupcovia zriaďovateľov, ako aj zástupcovia odborového zväzu, že pôjdu aj do tejto oblasti (prepúšťania v súvislosti s reštrukturalizáciou, pozn.).
Školská štvorpartita sa prvý krát stretla 22. mája 2012, kedy sa zúčastnila aj na vypracovávaní Programového vyhlásenia vlády.
"Úlohou školskej štvorpartity bude diskusia o súčasnom stave výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike ako aj otvorené rokovania o zásadných zámeroch a zmenách v tejto oblasti. ...Pracovnou náplňou prvého stretnutia bola aj príprava rozpracovania Programového vyhlásenia vlády SR."
Programového vyhlásenia vlády, hovorí:
"Vláda zabezpečí uskutočnenie dôslednej revízie reformy školstva nastavením inovatívnych procesov v riadení a vzdelávaní kvalifikovanú reštrukturalizáciu štátnej a verejnej správy v školstve a skvalitní proces realizácie projektov EÚ."
Konkrétne oficiálne vyjadrenie, že by štvorpartita vyjadrila súhlas a ochotu k prepúšťaniu v rámci reštrukturalizácie Demagog.sk nezistil. Samotné programové vyhlásenie na ktorom sa podieľala štvorpartita je zámer reštrukturalizácia, no nie súhlas so samotným prepúšťaním.
20. novembra 2012 sa uskutočnilo ďalšie rokovanie štvorpartity.
Demagog.sk nenašiel žiadne vyjadrenia zástupcov štvorpartity, ktorí by deklarovali, že súhlasia s prepúšťaním súvisiacím s reštrukturalizáciou. Výrok považujeme za neoveriteľný, nakoľko nedokážeme vylúčiť, že takét vyjadrenia skutočne padli na stretnutí štvorpartity, z ktorého nie sú žiadne verejné záznamy.

