V priebehu uplynulého týždna sa v relácii Téma dna na TA3 stretli minister školstva Dušan Caplovic a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Napriek tomu, že obaja páni sa živia školstvom a v poslednej dobe medzi ich hlavné pracovné priority patria urcite aj financné podmienky školstva na Slovensku, ani jeden sa nevyhol nepresnostiam práve v týchto témach, a to nie v jednom prípade. Pavel Ondek niekolko krát spomína pocet nepedagogických zamestnancov v školstve, napriek tomu, že presné císlo neovláda. Okrem toho prezentuje vlastné požiadavky z minulosti v jemnejšom svetle, na druhej strane však plat ucitela v Grécku prestreluje. Dušan Caplovic zase pri interpretácii postoja Odborového zväzu ich požiadavky prehána a plat ucitela na ukážku, tento krát vo Fínsku, prestreluje aj on. Navyše, pri zvýraznovaní svojich úspechov sa porovnáva so svojim predchodcom, pri com volí kritérium, ktoré predchádzajúca vláda vôbec neplánovala adresovat. Na záver možno dodat, že obaja diskutujúci majú medzery v agende, ktorou sa zaoberajú. Zaujímavým je, že práve oni sú v pozícii, kedy rozhodujú o celkovom smerovaní slovenského školstva. Na druhej strane, na niektorých miestach sa zdá, že sa nejedná o medzery, ale o cielenú úpravu faktov.
Jeden pohľad je mimovládnej nadnárodnej organizácie, ktorá hodnotila v roku 2011 naše školstvo, dala nás do polohy dobrý. Do tej trojky. V rámci toho koľko prostriedkov ide na žiaka alebo na učiteľa, v našom školstve, tak sme sa dostali druhí za Chorvátsko.
Závery výskumnej štúdie spoločnosti McKinsey&Company boli obsiahnuté v časti 1.2.1 správy (str. 25-26). V tejto časti je uvedené nasledovné.
(119) Na vzájomné porovnávanie školských systémov rôznych krajín vyvinuli autori štúdie univerzálnu škálu merania výkonnosti a v rámci nej zaradili každý zo školských systémov, do jednej z piatich výkonnostných úrovní: slabý (poor), vyhovujúci (fair), dobrý (good), výborný (great) a excelentný (excellent). Vychádzajúc z výsledkov medzinárodných hodnotení, ktorých sa Slovensko v rokoch 1999 – 2009 zúčastnilo, bolo doteraz vždy zaradené na úroveň „dobrý“. Pozoruhodnou skutočnosťou však je, že vo svojej kategórii z hľadiska úrovne financovania na žiaka je slovenské školstvo podľa dosiahnutých výsledkov na druhom mieste z 23 krajín zaradených do tejto kategórie.

