V utorok 2. apríla bola témou dna na TA3 Kórejská ludovodemokratická republika a napätie na Kórejskom polostrove, ktoré sa vyostruje v súvislosti s obnovením jadrových testov severokórejského režimu a so spolocnými bojovými cviceniami Južnej Kórei a USA. Na túto tému prišiel do TA3 hovorit poslanec NR SR za stranu Most-Híd a predseda jej zahranicného výboru, František Šebej. Ten nešetril kritikou i silnými slovami na adresu severokórejského režimu a jeho predstavitelov, ktorých nazval ludmi trpiacimi stihomamom. Jeho kritika bola z velkej miery postavená na pravdivých tvrdeniach, nevyhol sa však niekolkým faktickým nepresnostiam a prešlapom. Co sa týka histórie Kórejského polostrova, nie je pravdou, že po Druhej svetovej vojne spadal celý do sféry vplyvu ZSSR. Za nepravdivé sme oznacili i tvrdenie, že pocas Kórejskej vojny nikto neubližoval Severokórejcom - i v tejto vojne trpeli civilisti na oboch stranách. Na tej severnej najmä americkými náletmi ale i juhokórejskými cistkami a vraždením. František Šebej nesprávne citoval i pocty obetí tejto vojny. Z novšej histórie Kórei pozabudol na dezerciu bývalého tajomníka Komunistickej strany práce Hwang Jang-yopa, ked tvrdil, že z krajiny nikdy nedezertoval vysoko postavený clovek z vedúcej pozície v rámci režimu. Jang-yop je považovaný za "otca" severokórejskej štátnej ideológie Juche a od svojej dezercie v roku 1997 kritizoval režim za zradu ideí Juche a budovanie feudalizmu miesto socializmu.
Veď celá krajina vznikla tak, že Severokórejský režim sa rozhodol vlastne zaútočiť na Južnú Kóreu, ktorá bola vtedy podobne ako severná Kórea pod mandátom Sovietskeho zväzu tak v 50.roku, v júni sa rozhodli zaútočiť na Južnú Kóreu, nevyprovokovane, bez dôvodne a vlastne to, čo máme dnes sú nezamýšľané dôsledky toho, čo sa odohralo pred tým 60-tými rokmi.
Rozdelenie kórejského poloostrova bolo výsledkom Moskovskej dohody víťazných krajín po druhej svetovej vojne v roku 1945. Americké vojská kontrolovali južnú časť a sovietske severnú časť poloostrova. V skutočnosti tak Južná časť bola pod mandátom USA a Severná časť pod mandátom Sovietskeho zväzu. Pôvodne malo ísť o spoluprácu s cieľom umožniť vznik dočasných vlád v oboch častiach. Sovietsky zväz však odmietol spolupracovať so Spojenými Národmi pri príprave slobodných a všeobecných volieb, čo viedlo UN k uznaniu Južnej Kórei ako samostatného štátu. Práve toto vyhlásenie samostatnosti bolo jednou zo zámienok na začatie vojny. Severokórejský režim napadol Južnú Kóreu 25. Júna 1950. Motívom vojny bolo "oslobodenie" južnej časti Kórei z "amerického kolonializmu a imperializmu".

