Pri najnovšej novele zákona o potravinách Slovensko už prijalo nad rámec, že pokiaľ príde z inej krajiny na územie Slovenskej republiky potravina, tento dovozca je povinný minimálne 24 hodín dopredu nahlásiť tento dovoz na príslušnú regionálnu veterinárnu správu, čím umožní našim kontrolným orgánom, aby začali konať, aby preverili danú potravinu a aby sme mali identifikovaný každý dovoz.

Novela zákona o potravinách skutočne zavádza povinnosť dovozcu nahlásiť potravinu 24 hodín pred príchodom zásielky. Účelom má byť dosiahnutie ochrany zdravia ľudí a ochrany spotrebiteľa na trhu v Slovenskej republike.

Vládny návrh zákona (s.1),  ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách stanovuje:


" 4. Za § 7a sa vkladá § 7b, ktorý znie:

§ 7b

Príjemca zásielky, produktov živočíšneho pôvodu, nespracovanej zeleniny a nespracovaného ovocia v mieste určenia pochádzajúcej z iného členského štátu Európskej únie je povinný najneskôr 24 hodín vopred nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, príchod zásielky, produktov živočíšneho pôvodu, nespracovanej zeleniny a nespracovaného ovocia, miesto jej určenia, krajinu pôvodu zásielky, druh zásielky a jej množstvo; ustanovenie sa vzťahuje aj na dovoz potravín."


Dôvodová správa k tomuto bodu novely (bod č.4):
"Účelom tejto povinnosti dosiahnutie ochrany zdravia ľudí a ochrany spotrebiteľa na trhu v Slovenskej republike. Ide o preventívne pôsobenie proti zavlečeniu nebezpečných potravín na územie Slovenskej republiky a tiež ich vysledovateľnosť v prípade, že sa na územie republiky už dostali."

Novela zákona bola schválená v NR SR 5. februára 2013. Prezident Ivan Gašparovič podpísal 27. februára 2013 novelu zákona a novela nadobudne účinnosť 1. apríla 2013.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Kontrola potravín

Diskusná relácia O5M12 ponúkla konfrontáciu súcasného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Lubomíra Jahnátka a jeho predchodcu Zsolta Simona. Diváci RTVS sa tak mohli pri nedelnajšom obede dozvediet o (ne)kvalite potravín v slovenských obchodoch, ako aj o kauze "konské mäso". Do centra pozornosti sa dostala Znacka kvalita SK, ktorá oznacuje kvalitné slovenské potraviny. Zsolt Simon si mal pred reláciou pozriet aktuálny pocet držitelov Znacky kvalita SK. Ak by tak spravil, urcite by sa nemohol zmýlit v pocte držitelov tejto znacky. Lubomír Jahnátek bol pri komentovaní zákonov, ako aj už zmienenej Znacky kvality SK, fakticky bezchybný. Napriek tomu, sa na záver relácie nevyhol chybe, ked premrštil podiel domácich potravín v Rakúsku. Bývalý minister pôdohospodárstva sa na okamih zmenil na moderátora diskusie, ked spovedal ministra, ci plánuje rozdávat potraviny s konským mäsom chudobným obcanom. Zsolt Simon sa však radšej ako na moderovanie, mal sústredit na presnost vo svojich výrokoch. Poslanec za Most-Híd sa nesprávne odvolával na prístupovú zmluvu, pri naznacení možnosti obmedzenia distribúcie a predaja výrobkov v rámci jednotného trhu. Prikrášlovanie údajov patrí do bežného arzenálu politikov. Aj tento raz to potvrdil Z. Simon, ked si interpretáciou argopotravinárkeho salda neúmerne vylepšoval argument. Ani interpretácia polskej výnimky chladenia mäsa vodou nebola s kostolným poriadkom, kedže táto výnimka sa vztahuje len na hydinu. Výroky postupne doplname.