Zuzana Zvolenská aj Viliam Novotný si podla našich overení ich výrokov zistili viaceré informácie na nedelné diskusie zle. Zvolenská sa mýlila v interpretovaní roztvárania nožníc v priemernom veku dožitia, Novotný sa zase pokúšal vylepšit postavenie pluralitných systémov v Európe. Debata sa celkovo vo faktickej rovine tocila hlavne okolo interpretovania rôznych štúdií a analýz, co je nepochybne pri ich správnom citovaní dobrým trendom. Kvitujeme však, že v porovnaní s inými politikmi boli informácie zazdrojované v tejto relácii lepšie a politici niekedy vo výroku uvádzali aspon približne odkial cerpajú.
My keď porovnávame Poľsko a Maďarsko, ale my kontinuálne prispievame stále viac do zdravotníctva. V tejto chvíli sme na úrovni takmer 9 % DPH, Poľsko aj Maďarsko išlo dole, sú len na úrovni 7 %. Takže veľmi ťažko porovnávať.
Výrok hodnotíme ako pravdivý, vzhľadom na to, že od roku 2007 do roku 2009 (najaktuálnejšie dostupné dáta), Slovensko naozaj malo najvyššie výdavky na zdravotníctvo (podiel HDP) v rámci krajín Vyšehradskej štvorky.
Ako uvádza štatistika OECD (pdf.), str. 151, v rámci OECD Health Data 2011, v roku 2009 tvorili výdavky Slovenska na zdravotníctvo 9.1 % HDP, kým v Českej republike to bolo 8.2 % HDP, krajiny Maďarsko a Poľsko dávali na zdravotníctvo zhodne 7.4 % HDP.
Podľa údajov Eurostatu, boli taktiež výdavky Slovenska na zdravotníctvo najvyššie v rámci krajín V4 a to 9.11 % HDP, v Českej republike to bolo 8.24 % HDP. Tretie najvyššie výdavky malo Maďarsko ako 7.45 % HDP a v Poľsku to bolo 7.37 % HDP.
Aj v rokoch 2007 a 2008 boli výdavky na zdravotníctvo najvyššie na Slovensku. Predtým, od roku 1997 (odkedy sú dostupné prvé dáta zo Slovenska) do roku 2007, malo v rámci krajín V4 najvyššie výdavky na zdravotníctvo Maďarsko.

