O aktuálnych problémoch zdravotníctva a predovšetkým o plánovanej unitarizácií systému zdravotných poistovní, si to prišli rozdat podobne ako v diskusnej relácii V politike, súcasná ministerka zdravotníctva Z. Zvolenská a clen výboru pre zdravotníctvo a poslaneckého klubu SDKÚ-DS V. Novotný. Divákov pri nedelnajšom obede urcite nepotešili informácie o kratšom dožití Slovákov oproti priemeru EÚ, zlých výsledkoch odvrátitelnej úmrtnosti a nedostatocnom šetrení v nemocnicných sútažiach. Pesimistické nálady mohla zmiernit informácia o nie až tak zlej ústretovosti slovenského zdravotného systému k pacientom. Obaja politici sa nevyhli faktickým nepresnostiam. V. Novotný neuvádzal presné cakacie lehoty na operáciu klbov, hoci správne poznamenal, že poistenci VšZP si na operáciu pockajú dlhšie. Ministerka zdravotníctva pozabudla na to, že vláda I. Radicovej chcela najskôr oddlžit nemocnice a až potom ich transformovat.
Podľa medzinárodných porovnaní v Európe sme na treťom mieste, čo sa týka výšky doplatkov v pomere ku všetkým peniazom, ktoré idú do zdravotníctva.
V. Novotný hovorí o doplatkoch resp. celkovom podiely obyvateľstva na celkových zdrojoch zdravotníctva. Tieto priame platby obyvateľstva do zdravotníctva sú tretie najvyššie z krajín OECD.
Podľa štatistiky (Health expenditure by financing agent) OECD má Slovensko vysoký podiel priamych platieb obyvateľstva na celkových zdrojoch zdravotníctva. Podľa aktuálnej štatistiky OECD predstavujú priame platby približne 27% na celkových zdrojoch zdravotníctva, pričom priemer krajín OECD je 18%. Slovensko je v tejto štatistike na treťom mieste.
INEKO vo svojej štúdií Problémy v liekovej politike z februára 2011 SR uvádza, že Slovensko patrí ku krajinám s najvyššími celkovými platbami obyvateľstva na celkových zdrojoch zdravotníctva.
"Ďalším faktorom vysokej spotreby liekov na Slovensku je vysoká úhrada zdravotných poisťovní za lieky, resp. nízke doplatky pacienta v porovnaní so zahraničím. Súkromné výdavky na lieky ako podiel na celkových výdavkoch na lieky patria na Slovensku medzi najnižšie v rámci OECD. Mnohí ekonómovia, vrátane tých z OECD, preto odporúčajú, aby Slovensko zvýšilo doplatky pacientov na lieky, a to aj napriek tomu, že už dnes máme podiel priamych platieb obyvateľstva na celkových zdrojoch zdravotníctva nadpriemerne vysoký."

