Zuzana Zvolenská aj Viliam Novotný si podla našich overení ich výrokov zistili viaceré informácie na nedelné diskusie zle. Zvolenská sa mýlila v interpretovaní roztvárania nožníc v priemernom veku dožitia, Novotný sa zase pokúšal vylepšit postavenie pluralitných systémov v Európe. Debata sa celkovo vo faktickej rovine tocila hlavne okolo interpretovania rôznych štúdií a analýz, co je nepochybne pri ich správnom citovaní dobrým trendom. Kvitujeme však, že v porovnaní s inými politikmi boli informácie zazdrojované v tejto relácii lepšie a politici niekedy vo výroku uvádzali aspon približne odkial cerpajú.
Je pravda, že 16 štátov má unitárny systém, funguje výborne, je pravda, že mali sme unikát, pretože zisk môžu mať len 3 štáty, Holandsko, Švajčiarsko aj my naozaj, výborná spoločnosť, teším sa, ale všetci vidíme, že u nás to jednoducho tak ako je teraz nefunguje.
Nedokážeme presne stanoviť, o ktorých štátoch ministerka Zvolenská hovorí. Nehovorí ani o materiáli, z ktorého čerpá.
Materiál Vlády SR spracovaný podľa publikácie Competition between payers in the base health care system, Ernst & Young, Poland, 2011 (.pdf, s. 27) spomína štátny s unitárnym systémom zdravotného poistenia i štáty, v ktorých je povolená tvorba zisku v zdravotných poisťovniach.
Štátov s unitárnym systém zdravotného poistenia je podľa uvedeného materiálu 15, a to:
- Bulharsko,
- Cyprus,
- Dánsko,
- Estónsko,
- Španielsko,
- Írsko,
- Luxembursko,
- Lotyšsko,
- Malta,
- Portugalsko,
- Slovinsko,
- Švédsko,
- Maďarsko,
- Veľká Británia,
- Taliansko.
Štáty, v ktorých je povolená tvorba zisku v zdravotných poisťovniach, sú tri:
- Holandsko,
- Švajčiarsko,
- Slovensko.

