Napríklad v návrhu zákona o dane z príjmu sa idú limitovať takzvané výdavkové paušály na úrovni 420 eur mesačne, ale trebárs zároveň povedať, že zo všetkých živnostníkov, ktorí využívajú paušálne výdavky, iba 17 % sa týka tento limit, lebo všetci ostatní sa zmestia do tých 420 eur.

Výrok Petra Kažimíra hodnotíme ako pravdivý, pretože naozaj iba 17 % živnostníkov, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, prekročí limit 420 eur mesačne.

Podobný výrok sme overovali už v relácií Na telo (7.októbra 2012)
SITA (14. júna 2012):"Súčasné 40-percentné paušálne výdavky sa ohraničia stropom 420 eur mesačne. Ako informoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, dohodli sa na tom zástupcovia ministerstva práce a rezortu financií s predstaviteľmi živnostenských organizácií."

Podľa Dôvodovej správy (.pdf, príloha č.3) s. k novele zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa zavedenie maximálneho stropu malo negatívne dotknúť cca 22.tis SZČO uplatňujúcich paušálne výdavky, čo predstavuje cca 17% zo všetkých daňovníkov s paušálnymi výdavkami.
Podľa správy zo Slovenského živnostenského zväzu došlo k dohode medzi ministrom J. Richterom a zástupcami živnostníkov. Touto dohodou sa zavedie strop pre paušálne výdavky pre živnostníkov.

"Paušálne výdavky dohodnuté vo výške maximálne 420, eur/ mesiac,teda ročne maximálne 5 040,€. Toto jednanie bolo veľmi náročné, keď MF SR vyšlo s prvým návrhom hornej hranice 300 eur/mesiac a náš mandát bol 600€. Postupne sme vyjednávaním dospeli k hranici 420 eur, čo predstavuje pri obrate 1.050, eur/mesačne (z toho 40% je 420, eur) predstavuje vymeriavací základ cca 630 eur/mesiac. Toto považujeme za prijateľné, lebo vieme že do tejto kategórie spadá takmer 80% živnostníkov."

Výrok bol spomenutý v

V politike

Konsoliduje vláda dobre?

Stretnutie ministra financií Petra Kažimíra a Ivana Štefanca z SDKÚ nemohlo niest iný podtitul ako jedno z najpopulárnejších slov tohto roku - "konsolidácia". Tento krát sa politici pri diskusií zamerali na najväcšiu istotu v živote cloveka - danové bremeno a napriek urcitým nepresnostiam na oboch stranách sa zdá, že diskutujúci svoj údel tento krát celkom zvládli. Peter Kažimír sa v návale argumentácie nechal uniest a zabudol, že urcité produkty majú aj v dnešnej dobe na Slovensku zvýhodnenú danovú sadzbu 10 %. Ivan Štefanec si pri porovnávaní slovenského danového bremena so Švédskom svoju argumentáciu znacne upravil, ked Švédom pri ich bremene ubral a nám naopak pridal. Podobne jeho vnímanie znižovania danovej sadzby ako jedinej správnej politiky nie je úplne presné. V rozpore s tým, co tvrdí, existujú štáty v EU, ktoré svoje danové sadzby zvyšujú a zdá sa, že ich výsledky nie sú také strašné, ako predpovedá Štefanec.