Sestry, ktoré sú chrbticou nášho zdravotníctva a robia za 300 – 400 eur.

Na Slovensku sú podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek  stále vo viacerých regiónoch zdravotné sestry, ktoré zarobia mesačne 300 až 400 eur. Existencia platov sestrám v rozmedzí 300 - 400 eur potvrdil aj bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Priemerná hrubá mzda sestier bola pred aprílovým zvýšením platov 582 eur. Od septembra 2012 sa  mnohým zdravotným sestrám po rozhodnutí Ústavného súdu vrátili pôvodné platy. Argument o platoch sestier v intervale 300 - 400 eur sa objavuje často a používajú ho rôzne zúčastnené strany, preto výrok považujeme za pravdivý, aj napriek tomu, že sa nejedná o priemernú mzda, ale o najnižšiu príjmovú kategóriu.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Ľuba Oravová

Nájde vláda prostriedky na zvýšenie platov v zdravotníctve?

Diskusná relácia V politike bola tentokrát venovaná zdravotníckej téme a dostali pocas nej priestor súcasná ministerka rezortu Zuzana Zvolenská a bývalý minister Ivan Uhliarik, ale aj minister pôdohospodárstva Lubomír Jahnátek a odborník na zdravotnícku problematiku z SDKÚ Vilam Novotný. Diskutujúci sa postupne venovali viacerým horúcim témam súvisiacim so zdravotníctvom. V prvom rade prišla na pretras samozrejme ceská metanolová kauza a súvisiace opatrenia na Slovensku, neskôr to boli témy financovania slovenského zdravotníctva a dopady liekovej reformy bývalej vlády. Ani jeden z diskutujúcich neprešiel našou kontrolou s cistým štítom. Súcasní ministri zhodne podávajú skreslený obraz metanolovej aféry z Kapušian, ked zvelicujú zdravotné následky a rýchlost pomoci. Bývalý minister Uhliarik sa snaží podávat skreslený obraz o financných skutocnostiach súvisiacich s jeho obdobím na ministerstve. Viliam Novotný uvádza nesprávne údaje o odvodoch štátu pre svojich poistencov a snaží sa tým prezentovat obdobia vlády svojej strany v lepšom svetle. Zdá sa, že politika zdravotníctva nie je taká cierno-biela, ako sa ju snažia prezentovat jednotlivé garnitúry.