V tejto chvíli musíme vyhodnotiť, že áno, tieto dve vlny boli riadne naplnené a prišlo k navýšeniu platov lekárov o u neatestovaných o viac ako 30 %, u atestovaných o viac ako 23 %, čo v priemere je zhruba 1546 u neatestovaného lekára priemerný celý príjem a u atestovaného lekára okolo 2400 eur.

Zvyšovanie platov lekárov prebehlo v tomto roku v dvoch vlnách, a to v januári a v júni. Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva sa po týchto dvoch vlnách zvýšil plat "lekára v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti MZ SR zvýšil o tretinu pôvodnej mzdy, čo predstavuje nárast o takmer 360 €. Atestovaní lekári si polepšili v priemere o 23 %, čo predstavuje až o 450 € viac ako pred prvým zvýšením miezd, ku ktorému došlo 1. januára 2012. „Priemerný plat neatestovaného lekára je v súčasnosti 1 546 €, atestovaný si mesačne zarobí v priemere 2 410 €." Výrok na základe vyššie uvedeného hodnotíme ako pravdivý.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Ľuba Oravová

Nájde vláda prostriedky na zvýšenie platov v zdravotníctve?

Diskusná relácia V politike bola tentokrát venovaná zdravotníckej téme a dostali pocas nej priestor súcasná ministerka rezortu Zuzana Zvolenská a bývalý minister Ivan Uhliarik, ale aj minister pôdohospodárstva Lubomír Jahnátek a odborník na zdravotnícku problematiku z SDKÚ Vilam Novotný. Diskutujúci sa postupne venovali viacerým horúcim témam súvisiacim so zdravotníctvom. V prvom rade prišla na pretras samozrejme ceská metanolová kauza a súvisiace opatrenia na Slovensku, neskôr to boli témy financovania slovenského zdravotníctva a dopady liekovej reformy bývalej vlády. Ani jeden z diskutujúcich neprešiel našou kontrolou s cistým štítom. Súcasní ministri zhodne podávajú skreslený obraz metanolovej aféry z Kapušian, ked zvelicujú zdravotné následky a rýchlost pomoci. Bývalý minister Uhliarik sa snaží podávat skreslený obraz o financných skutocnostiach súvisiacich s jeho obdobím na ministerstve. Viliam Novotný uvádza nesprávne údaje o odvodoch štátu pre svojich poistencov a snaží sa tým prezentovat obdobia vlády svojej strany v lepšom svetle. Zdá sa, že politika zdravotníctva nie je taká cierno-biela, ako sa ju snažia prezentovat jednotlivé garnitúry.