Začala sa reforma súdnictva na lepšiu vymáhateľnosť práva.

Súčasná vláda vo svojom programovom vyhlásení (.pdf) avizovala vykonanie viacerých legislatívnych zmien v súdnictve týkajúcich sa predovšetkým nestrannosti súdnictva, otvorenosti súdnictva, zlepšenia efektivity a posilnenia dôvery v justíciu.

19. októbra 2010 parlament schválil novelu zákona o sudcoch. "Členovia Súdnej rady SR nebudú môcť zastávať súčasne posty predsedov alebo podpredsedov súdov. Vyplýva to z novely zákona o Súdnej rade, ktorú dnes parlament definitívne schválil. Podporilo ju 78 zákonodarcov."

8. decembra 2010 poslanci schválili novelu zákona o Súdnej rade. "Podľa schváleného zákona tak od nového roka bude platiť, že z každého zasadnutia rady sa vyhotoví zvukový záznam a zápisnica, z ktorého musí byť jasný aj obsah, priebeh rokovania, vyjadrenia jednotlivých členov zasadnutia i výsledok hlasovania o bodoch programu.

Novela prináša aj posilnenie prvku občianskej kontroly nad činnosťou rady tým, že jej zasadnutia budú verejné."


11. februára 2011 poslanci schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich.

Novela zavádza zmeny ako zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete, verejné výberové konania na miesta sudcov a predsedov súdov, verejné justičné skúšky či zrušenie odmien sudcom a pod.

Vláda Ivety Radičovej iniciovala viaceré reformy súdnictva. Hodnotenie či reforma viedla k lepšej vymáhateľnosti práva, necháme na čitateľoch. 

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Iveta Radicová, Ján Figel, Robert Fico

Témou relácie, v ktorej prvej polovici bola Iveta Radicová, v druhej Ján Figel s Robertom Ficom, bola doznievajúca akcia lekárskych odborov a boj o jej interpretáciu. Vzhladom na predvolebné obdobie nevynechali politici možnost komentovat aktuálnu ekonomickú situáciu a vzájomne sa obvinit zo súcasnej negatívnej situácie.