Komora sestier nikdy nepovedala, že a.s. sú tou správnou formou. Asociácia nemocníc Slovenska povedala, že môžu byť aj iné formy. Ale čo je dôležité, Asociácia nemocníc Slovenska povedala. Že univerzitné a fakultné nemocnice nie sú ani v Európe a.s. Čiže hovorme si tu celú pravdu.

Nevieme potvrdiť ani vyvrátiť tvrdenie, že komora sestier súhlasila resp. nesúhlasila s transformáciou nemocníc na formu a.s.. Zo skorších vyjadrení môžeme povedať, že komora sa transformácie na a.s. obávala. Lévyová v apríli po stretnutí s ministrom Uhliarikom povedala: „Vieme, aké sú výpadky a vieme aké je hospodárenie akciových spoločností. Nemocnice sa narýchlo oddĺžia, nasledne sa nenavýšia finančné zdroje, nemocniciam klesne základné imanie a skončia v privatizácii. Toho sa obávame najviac.“

Jej odpoveď na problematiku tranformácie, ktorá sa v nedeľnej relácii vyskytla, bola nejednoznačná a teda postoj komory sestier nemôžeme presne overiť. 
Na otázku moderátorky- Aký máte postoj vy k tej transformácii nemocníc. Myslíte si, že v konečnom dôsledku by sa zlepšili podmienky pre zdravotný personál vrátane zdravotných sestier?, prezidentka komory sestier odpovedala: "My pracujeme v rôznych spoločnostiach. Preto tá petícia nevznikla kôli a.s., kôli neudržateľnosti. A my sme žiadali, určite pán predseda bude súhlasiť s tým, aj isté garancie. Že ak to majú byť a.s., aby nebola ohrozená dostupnosť starostlivosti, bezpečnosť pacientov. Aby tie špičkové zariadenia naozaj zostali v správe štátu."

Druhá časť výroku, ktorá sa týka názoru ANS, je pravdivá. ANS vyjadrila kladný postoj k transformácii, zároveň však zdôraznila, že forma a.s. nepovažuje za vhodnú. Odporučila premenu nemocníc na n.o.. 
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) podporuje plánovanú transformáciu nemocníc, je však presvedčená, že vhodnejšia by bola ich zmena na neziskové organizácie a nie na akciové spoločnosti. 
lekari.sk: "Akciová spoločnosť je určená na zisk. Nezisková forma tvorí zisk, ale ten sa musí vložiť znova do systému na zveľadenie organizácie, zlepšenie kvality diagnostiky či liečby," povedal pre TASR viceprezident asociácie Peter Ottinger.

Vyjadrenie ANS o tom, že "univerzitné a fakultné nemocnice nie sú ani v Európe a.s." sme nenašli. 

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Viliam Novotný, Richard Raši a Marián Kollár

Zamýšlané reformy, hrozba výpovedí lekárov a celkový stav v slovenskom zdravotníctve boli hlavnou témou nedelnej O 5 minút 12. Na tému debatovali bývalý minister zdravotníctva Richard Raši, predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný, zástupca lekárskych odborov Marian Kollár a telefonicky prispeli aj zástupkyna zdravotných sestier M. Lévyová a lekár V. Cingel. Relácia bola pomerne bohatá na faktické tvrdenia, mnoho z nich však ostalo neoveritelných, hlavne z dôvodov odvolávania sa na rôzne interné analýzy a audity ci financné pomery v nemocniciach. Okrem politikov sme tentokrát overovali aj vyjadrenia M. Kollára, ktorý vytváral politickú protiváhu a jeho tvrdenia môžu ovplyvnit verejný diskurz.