Zamýšlané reformy, hrozba výpovedí lekárov a celkový stav v slovenskom zdravotníctve boli hlavnou témou nedelnej O 5 minút 12. Na tému debatovali bývalý minister zdravotníctva Richard Raši, predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný, zástupca lekárskych odborov Marian Kollár a telefonicky prispeli aj zástupkyna zdravotných sestier M. Lévyová a lekár V. Cingel. Relácia bola pomerne bohatá na faktické tvrdenia, mnoho z nich však ostalo neoveritelných, hlavne z dôvodov odvolávania sa na rôzne interné analýzy a audity ci financné pomery v nemocniciach. Okrem politikov sme tentokrát overovali aj vyjadrenia M. Kollára, ktorý vytváral politickú protiváhu a jeho tvrdenia môžu ovplyvnit verejný diskurz.
Komora sestier nikdy nepovedala, že a.s. sú tou správnou formou. Asociácia nemocníc Slovenska povedala, že môžu byť aj iné formy. Ale čo je dôležité, Asociácia nemocníc Slovenska povedala. Že univerzitné a fakultné nemocnice nie sú ani v Európe a.s. Čiže hovorme si tu celú pravdu.
Nevieme potvrdiť ani vyvrátiť tvrdenie, že komora sestier súhlasila resp. nesúhlasila s transformáciou nemocníc na formu a.s.. Zo skorších vyjadrení môžeme povedať, že komora sa transformácie na a.s. obávala. Lévyová v apríli po stretnutí s ministrom Uhliarikom povedala: „Vieme, aké sú výpadky a vieme aké je hospodárenie akciových spoločností. Nemocnice sa narýchlo oddĺžia, nasledne sa nenavýšia finančné zdroje, nemocniciam klesne základné imanie a skončia v privatizácii. Toho sa obávame najviac.“

