Zamýšlané reformy, hrozba výpovedí lekárov a celkový stav v slovenskom zdravotníctve boli hlavnou témou nedelnej O 5 minút 12. Na tému debatovali bývalý minister zdravotníctva Richard Raši, predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný, zástupca lekárskych odborov Marian Kollár a telefonicky prispeli aj zástupkyna zdravotných sestier M. Lévyová a lekár V. Cingel. Relácia bola pomerne bohatá na faktické tvrdenia, mnoho z nich však ostalo neoveritelných, hlavne z dôvodov odvolávania sa na rôzne interné analýzy a audity ci financné pomery v nemocniciach. Okrem politikov sme tentokrát overovali aj vyjadrenia M. Kollára, ktorý vytváral politickú protiváhu a jeho tvrdenia môžu ovplyvnit verejný diskurz.
Nie je to vôbec pravda. Že by lekári z akciových spoločností nedávali výpoveď.
Samozrejme nie v takej miere. A je to veľmi jednoduché. Pretože tam, kde prišli akciové spoločnosti, prestali nám fungovať odbory.
Podľa zoznamu výpovedí lekárov, ktorý zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva, najviac výpovedí z nemocníc a.s. sa podalo v popradskej nemocnici. V Nemocnici Poprad a.s. podalo k 29.septembru výpoveď 46 zo 176 lekárov, z toho je 15 lekárov kvalifikovaných a 31 lekárov nekvalifikovaných.

