Zamýšlané reformy, hrozba výpovedí lekárov a celkový stav v slovenskom zdravotníctve boli hlavnou témou nedelnej O 5 minút 12. Na tému debatovali bývalý minister zdravotníctva Richard Raši, predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný, zástupca lekárskych odborov Marian Kollár a telefonicky prispeli aj zástupkyna zdravotných sestier M. Lévyová a lekár V. Cingel. Relácia bola pomerne bohatá na faktické tvrdenia, mnoho z nich však ostalo neoveritelných, hlavne z dôvodov odvolávania sa na rôzne interné analýzy a audity ci financné pomery v nemocniciach. Okrem politikov sme tentokrát overovali aj vyjadrenia M. Kollára, ktorý vytváral politickú protiváhu a jeho tvrdenia môžu ovplyvnit verejný diskurz.
Po nástupe novej vlády v júni 2010 sme sa snažili pokračovať v niektorých krokoch. Podarila sa nám zmena liekovej politiky.
V 13. septembra 2011 parlament schválil liekovú reformu.
2. Zľavy v lekárňach: Lekárne môžu dávať zľavy v rámci vernostných systémov. Časť zľavy dostane aj zdravotná poisťovňa, tým sa ušetria aj zdroje z verejného zdravotného poistenia.
3. Protikorupčné opatrenia: Reprezentanti už nebudú môcť navštevovať lekárov počas ordinačných hodín.
4. Siete lekární: Lekárne budú môcť vytvárať siete.
5. Má sa znížiť cena liekov: Ich cena sa má určiť ako druhá najnižšia v Európskej únii. Dnes je určená ako priemer šiestich najnižších cien.
6. Novela zákona zavádza aj prísnejšie riešenie konfliktov.

