O zmenách v DPH na vybrané potraviny v nedelu diskutovali minister financií Peter Kažimír a poslanec Ivan Švejna za Most-Híd. Na pocet výrokov vyrovnaná debata sa venovala najmä zmenám v sadbe DPH v posledných rokoch a meniacim sa postojom parlamentných strán. Pamät obom politikom fungovala prevažne dobre, Kažimír však zjednodušoval ked referoval k zníženej sadzbe na všetky potraviny a nesprávne uviedol podiel dovážanej zeleniny a ovocia. Švejna zas zabudol na hlasovanie pravice proti znižovaniu DPH pocas prvej Ficovej vlády.
…môžeme aj si ping-pongovať, pretože aj pán minister keď bol v opozícii, tak navrhoval, navrhoval zníženie sadzby z tých 20 na 19, ale keď to mohol urobiť ako v koalícii alebo teda vo vláde, keďže koalícia nie je, tak to neurobil.
SMER-SD ako opozičná strana v roku 2011 navrhoval zníženie dane z pridanej hodnoty z 20 percent na 19 percent. V súčasnosti už ako vládnuca strana SMER-SD prehodnotila svoj postoj a neplánuje takéto zníženie DPH. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.
V roku 2011 predložila vtedajšia opozičná strana SMER-SD, ktorej členom je súčasný minister Kažimír, návrh do NR SR na zníženie DPH z 20 percent na 19 percent, informuje TASR, oficiálny portál strany SMER-SD i samotný Kažimír v rozhovore pre aktuality.sk.
"Vlani mala DPH klesnúť pri všetkom zo zákona automaticky o percentný bod, ale premiér radšej nechal zmeniť zákon. “Ak znížite DPH z 20 na 19 percent, nemá to absolútne žiadny vplyv na ceny, lebo obchodníci ceny neznížia. Čiže vlastne darujete 200 miliónov eur obchodníkom. Naopak, ak ju zvýšite z 19 na 20 percent, nielen že idú ceny hore, ale súčasne má štát príjem tých 200 miliónov za 1 percento do štátneho rozpočtu,” povedal vlani Fico."

