..budúci týždeň bude zasadnutie prezidentov Vyšehradskej štvorky, ktoré bude na Balatone, kde sa chceme tejto téme (utečeneckej kríze a kvótam, pozn.) veľmi hlboko venovať… tak ako aj agendu Nord Stream dvojky.

Zasadnutie prezidentov Vyšehradskej štvorky sa bude konať budúci týždeň, a medzi hlavné témy patrí utečenecká kríza a rozšírenie kapacity plynovodu Nord Stream. Výrok Andreja Kisku hodnotíme ako pravdivý.

Stretnutie prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky sa odohrá v dňoch 8. a 9. októbra 2015 na Balatone. O zaradení témy plynovodu Nord Stream na program stretnutia sa rozprával Kiska už s poľským prezidentom na nedávnom stretnutí: "Prezidenti hovorili o vzájomných vzťahoch oboch krajín aj o medzinárodnej politike, vrátane utečeneckej krízy a projektu Nord Stream 2. „Hlavne z pohľadu Nord Streamu-2 sú si naše názory veľmi blízke. Musíme túto tému spoločne otvárať, aj na blížiacom sa samite V4 v Maďarsku, ako závažný problém nášho regiónu.“ Témou stretnutia má byť aj utečenecká kríza a kvóty, tiež téma obrany hraníc, o čom informoval vedúci štábu maďarského premiéra.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Prezident Kiska a migracná kríza

Prvá cast nedelnej relácie 0 5 minút 12 bola venovaná rozhovoru s Andrejom Kiskom. Prezident sa vyjadroval k súcasnej migracnej kríze a hlavne k reakcii Slovenska na nu. Použil pritom pomerne malé množstvo faktických informácií. Celkovo apeloval na morálne princípy a ludskost Slovákov, na základe ktorých by sme mali prejavit väcšiu solidaritu krajinám, ktoré zažívajú nápor utecencov.