Viete, ja som v 1994 odišiel z SNS a v 1998 z politiky kvôli tomu, že som sa nevedel stotožniť, ako sa vlastne politická služba národu mení na osobné prospechárstvo a rôzne korupčné aféry.

Viaceré zdroje potvrdzujú, že Anton Hrnko v roku 1994 odišiel z SNS (spolu s ďalšími poslancami prejavil nesúhlas so smerovaním strany odchodom zo snemu, zvyšní delegáti potom rozhodli o vylúčení týchto poslancov zo strany), ďalej pôsobil v novozaloženej Nádorno-demokratickej strane a do roku 1997 v Demokratickej únii. Po konci svojho poslaneckého mandátu v roku 1998 odišiel z politiky, opätovne sa potom stal členom SNS v roku 2014. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

TASR píše: "Renomovaný historik a bývalý poslanec Anton Hrnko sa v septembri 2014 stal opäť členom SNS. Zakladajúci člen SNS rady národniarov opustil v roku 1994 pre svoj nesúhlas so smerovaním strany. K návratu do SNS ho presvedčili, ako sám uviedol, zmeny, ktoré sa v strane v ostatných dvoch rokoch udiali a opätovné smerovanie SNS k dôstojnej vlasteneckej politike."

Pravda informuje takto:"... na sneme v Žiline schvaľovali program strany. Na znak nesúhlasu Ľudovít Černák s časťou delegátov opustili rokovanie snemu.Zo 174 delegátov zostalo po odchode skupiny 135 delegátov, ktorí odvolali Černáka z funkcie predsedu strany, vylúčili ho zo strany spolu s podpredsedami Vladimírom Miškovským a Antonom Hrnkom. Snem zvolil za nového predsedu SNS Jána Slotu, ktorý povedal, že SNS vyšla zo snemu očistená."
Skupina okolo spomínaného Černáka potom vytvorila(.pdf,s. 204)  Národno-demokratickú stranu. Neskôr sa po zlúčení s Demokratickou úniou Slovenska premenovala na Demokratickú úniu. "Dezintegrační tendence uvnitř DU se nejvýrazněji projevily v roce 1997 odchodem dvou poslanců - Antona Hrnka a Rudolfa Filkuse," píše politológ Kopeček.

Pravda píše:
"Anton Hrnko je jedným zo zakladajúcich členov SNS, no roku 1994 z nej vystúpil. Svoje druhé volebné obdobie v parlamente (1994–1998) strávil v tričku Demokratickej únie. Roku 2014 sa vrátil do politiky, opäť vstúpil so Slovenskej národnej strany, stal sa jej podpredsedom a na kandidátnej listine SNS je na 4. mieste."

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií

V nedelnej debate V politike sa stretli zástupcovia vlády - Hrnko (SNS) a Gál (Most-Híd) a zástupcovia opozície - Poliacik (SaS) a Vašecka (OLaNO-NOVA). Do debaty sa zapojili aj zástupcovia ucitelov (Crmoman), lekárov (Kollár) a sestier (Laurinc). Jednu faktickú nepresnost zaznamenal Poliacik a jednu Vašecka. Až v štyroch z piatich výrokov chyboval podpredseda SNS Hrnko. Gál fakticky nezaváhal, podobne aj zástupcovia ucitelov a sestier. Zástupca lekárov nehovoril fakticky, a tak sme nemali co overovat. V nedelnajšej diskusii sa vyskytli prevažne pravdivé výroky, no objavilo sa aj niekolko neoveritelných, napríklad Crmomanov výrok o skutocnom pocte štrajkujúcich ucitelov. Celkovo sa diskusia niesla v konštruktívnom duchu bez výraznejších sporov medzi jednotlivými poslancami. Zaujímavé pravdivé výroky, ktoré padli v debate, sa týkali napríklad aj rozšírenia krajne pravicových strán v krajinách Európskej únie a ich právomoci v rámci Európskeho parlamentu. Tento aspekt sa riešil v kontexte úspechu Kotlebovej strany LS NS v marcových parlamentných volbách. Medzi dalšie klúcové témy patrila problematika slovenského školstva a zdravotníctva, kde sa rozoberali štatistiky OECD, v ktorých ako pravdivo podotkol Laurinc, nesplname priemerný pomer sestier na tisíc obyvatelov, ci Poliacikov pravdivý výrok o podpísaní memoranda iniciatívy A dost! politickými stranami SIET a MOST-HÍD , v ktorom je prislúbené zdvihnutie platov ucitelov.