To bolo zavedené vtedy, keď sme robili 19-percentnú daň (to, že nemáme daň z dividend, pozn.)

Zrušenie dane z dividend bolo zavedené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov platného od 31. 12. 2003, v ktorom bola taktiež zavedená daň 19 % z príjmov právnických a fyzických osôb. Daň z dividend nie je zavedená dodnes. Od roku 2011 boli zavedené zdravotné odvody z dividend. 

V zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov platného od 31. 12. 2003 bola zavedená daň 19 % z príjmov právnických a fyzických osôb a zrušená daň z dividend.

„Sadzba dane je 19 % zo základu dane
a) fyzických osôb zníženého o daňovú stratu a o nezdaniteľné časti základu dane (§ 11),
b) právnických osôb zníženého o daňovú stratu.

(24) Ustanovenie § 3 ods. 2 písm. c) a § 12 ods. 7 písm. c), podľa ktorého uvedené plnenia nie sú zdaňované, sa použije na podiely na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobie po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, na vyrovnacie podiely a na podiely na likvidačnom zostatku, na vyplatenie ktorých vznikol nárok po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Uvedené sa použije aj na prípady vyplácania týchto príjmov subjektom so sídlom alebo bydliskom mimo územia Slovenskej republiky."

Dividendy, ktoré vznikli do 31. 12. 2003 podliehajú dani a fyzická osoba ich zdaňuje ako „ostatný príjem“.

V rokoch 2011 až 2012 boli zavedené zdravotné odvody z dividend so sadzbou 10 % a 5 % pre osobu so zdravotným postihnutím. Od roku 2013 až doteraz sa táto sadzba zvýšila na 14 % a bol zavedený maximálny vymeriavací základ na úrovni 60-násobku priemernej mesačnej mzdy, ktorý bol v roku 2015 vo výške 49 440 eur. Maximálna výška odvodov z dividend za rok 2015 je teda 6 921,6 eura.

Napriek úvahám o znovuzavedení dane z dividend nebola táto daň doteraz zavedená.

Výrok bol spomenutý v

Iné, Branislav Dobšinský

Predvolebná debata SRo – Berényi (SMK), Galko (SaS), Kollár (Sme rodina)


Tentokrát sme pre vás overili predvolebnú debatu, ktorú odvysielalo Rádio Slovensko (RTVS). V nej debatovali predseda SMK József Berényi, podpredseda strany SaS Lubomír Galko a predseda strany SME RODINA Boris Kollár. Najviac výrokov povedal Kollár, pricom chyboval dvakrát, najviac spomedzi diskutujúcich. Hovoril najmä o ekonomických otázkach, no nezabudol sa venovat ani uteceneckej kríze. Berényi chyboval jedenkrát a vo svojom výstupe sa sústredil najmä na problematiku menšín, ci už na Slovensku alebo vo svete. Galko vo svojich výrokoch predovšetkým vyzdvihoval stranu SaS. Taktiež sa venoval participácii Slovenska v rámci NATO, pricom sa raz pomýlil.

Sluby sa majú plnit. Aj tie politické! Chcete aby sme dbali na plnenie slubov budúcej vlády? 

Podporte náš projekt na www.hithit.com/slubysamajuplnit