(…) sme čítali, že na Slovensku žijú v priemere pacienti o 12 rokov menej ako inde, len kvôli tomu, že zdravotná starostlivosť je taká, aká je.

Bugár pravdepodobne odkazuje na štúdiu Health Consumer Power House, ktorá informuje, že keby sme mali lepšiu zdravotnú starostlivosť, žili by sme dlhšie, konkrétne by to bolo v prepočte na jedného obyvateľa približne o 12 rokov. Keď však Bugár hovorí, že je to o 12 rokov menej ako inde, to nie je správna interpretácia. Sme v skupine krajín, ktoré sú na tom najhoršie podľa tejto štúdie. Úplne najhoršie je však na tom Čierna Hora. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

V prípade tohto Bugárovho výroku sa zrejme jedná o nesprávnu interpretáciu zistení OECD.Štúdia Health Consumer Power House totiž hovorí niečo iné
"Ide o počet rokov, o ktoré by sme mohli žiť dlhšie, keby sme mali lepšiu zdravotnú starostlivosť. Inštitút Health Consumer Powerhouse tvrdí, že za rok 2015 bolo toto číslo až 8 000 rokov na populáciu 100-tisíc obyvateľov. To znamená, že na jedného človeka ide v priemere o 12 rokov, ktoré zo svojho života stratíme."
Nie je to teda tak, že by pacienti žili u nás v priemere o 12 rokov menej ako inde. Je to len počet rokov, o ktoré by sme podľa analýz inštitútu mohli žiť dlhšie, keby sme mali lepšiu zdravotnú starostlivosť.Toto hodnotenie nás zaraďuje medzi najhoršie spomedzi skúmaných krajín.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Ľuba Oravová

Fico, Bugár, Figel, Procházka a Danko – predvolebná diskusia

TA3 si do diskusie pozvala 5 predsedov politických strán. Najväcší pocet výrokov spomedzi všetkých vyslovil premiér Fico, ktorý spomínal skoro výhradne úspechy svojej vlády, pozitívny vývoj ekonomiky a nezabudol spomenút aj negatívum, ktoré podla neho súvisí s uteceneckou krízou, ci príspevok Slovenska do ochrany hraníc Schengenu. Zopakoval však svoje zavádzajúce tvrdenie o tom, že za vlády Ivety Radicovej sa platy ucitelov nezvyšovali. Béla Bugár poukazoval na negatívne skutocnosti v súvislosti so zdravotníctvom a školstvom a na pozitíva vlády, ktorej súcastou bola jeho strana v rokoch 2010-2012. Radoslav Procházka mal pomerne málo výrokov oproti ostatným, poukazoval v nich najmä na nesprávne kroky súcasnej vlády. Ján Figel sa vo svojej casti relácie snažil poukazovat najmä na rodinnú politiku svojej strany a seba samého, pozitíva svojej strany ci urcité negatíva súcasnej vlády. Andrej Danko poukazoval na nedostatky nášho štátu, nutnost štátneho vlastníctva strategických podnikov a napríklad opät nesprávne použil tvrdenie o pocte absolventov práva.


Sluby sa majú plnit. Aj tie politické! Chcete aby sme dbali na plnenie slubov budúcej vlády? 

Podporte náš projekt na www.hithit.com/slubysamajuplnit