Demagog.SK overil cast diskusie O 5 minút 12, ktorá sa venovala slovenskej ekonomike. V štúdiu sa stretli súcasný minister financií Kažimír, poslanec Ivan Švejna z Mostu-Híd a Jozef Kollár zo strany SKOK, ktorý sa má stat podpredsedom Medzinárodnej investicnej banky. Diskutujúci postupne rozoberali jednotlivé aspekty slovenskej ekonomiky, bavili a o aktuálnom rozpocte, minulých deficitoch, daniach ci nezamestnanosti. Dokopy títo traja politici vyslovili viac ako 50 výrokov.
(…) vy ste tu, napríklad, obaja zástancovia rovnej dane ako marketingového zázraku našej ekonomiky, nepamätám sa, že by ste ma podporili v roku 2012 pri jej zrušení.
2. Ficova vláda, ktorá nastúpila v roku 2012, bola postavená v tom čase pred výzvu, kedy za necelé dva roky mali dostať deficit pod 3 % a nájsť tak minimálne 1,3 miliardy eur. Vyhlásili, že časť z tejto sumy chcú získať tak, že zrušia rovnú 19% daň a viac zdania banky, luxusné tovary a nehnuteľnosti, alkohol, tabak a hazard. Rovnú daň presadila druhá Dzurindova vláda a jej princíp spočíval v tom, že zamestnanci, živnostníci aj firmy odvádzajú štátu zo svojho daňového základu daň z príjmov vo výške 19 %. (SITA, Nový čas)
O zvýšení daní sa hovorilo v roku 2012, kedy bol predložený návrh zákona, a prebehlo aj hlasovanie, uskutočnené 4. decembra 2012. Za zvýšenie daní bolo 80 poslancov, proti tomuto návrhu sa ich postavilo 60. Medzi nimi boli Ivan Švejna aj Jozef Kollár. (NR SR)
Tento návrh napokon definitívne schválil parlament a rovná daň bola zrušená. (TASR)

