Dneska si požičiame dokonca za negatívne úroky, to znamená, požičiame si a vrátime menej…

Demagog.sk overoval podobný výrok z úst Roberta Fica v O5M12 6. decembra 2015. Slovensko si požičalo peniaze so zápornou úrokovou sadzbou a predalo
dlhopisy, ktoré odkúpili prevažne zahraniční investori. Ponúkaný dlhopis
v aukcii so záporným výnosom predstavuje, že štát vráti menej peňazí,
ako si požičal. Podľa výsledkov aukcií Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) si štát naposledy požičal za záporný úrok 18. januára 2016. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Slovensko si naposledy požičalo 204 miliónov eur na aukcii 18. januára 2016 s priemernou úrokovou sadzbou -0,0552 % p.a., ako je vidieť z výsledkov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

V apríli 2015 si štát požičal
na finančnom trhu viac ako 200 mil. eur, v rámci čoho predal investorom
dlhopisy so zápornou úrokovou sadzbou, uviedla SITA. Spolu s predajom
cenných papierov za 54. mil. eur úroková sadzba dosiahla 0,0019% p.a.

TASR informovala 19. októbra 2015, že Slovensko prvýkrát predalo dlhopisy
so záporným úrokom. Celkový záujem investorov predstavoval 609,3
miliónov eur, avšak na dodržiavanie zákona o rozpočtovej zodpovednosti
bolo možné prijať ponuku necelých 200 miliónov eur. "Z celkovej hodnoty 197 miliónov eur napokon zahraniční záujemcovia kúpili 187 miliónov eur, čo je takmer 95 %." 

"Po
prvýkrát v histórii bol totiž dlhopis ponúkaný v aukcii predaný za
záporný výnos. To znamená, že investorom budeme v budúcnosti platiť
menej, než za čo sme dnes dlhopisy predali. Zjednodušene povedané,
investori zaplatia za to, že nám môžu požičať peniaze. Priemerné
úročenie bolo pri deväťročných bondoch na úrovni 0,63 % p. a., pričom
predaj bol na úrovni 85 miliónov eur a pri trojročných dlhopisoch bol
výnos so zápornou hodnotou mínus 0,05 % p. a. pre dlhopisy v sume 112
miliónov eur.”
vysvetlil minister financií Peter Kažimír.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Kažimír vs. Kollár vs. Švejna o slovenskej ekonomike

Demagog.SK overil cast diskusie O 5 minút 12, ktorá sa venovala slovenskej ekonomike. V štúdiu sa stretli súcasný minister financií Kažimír, poslanec Ivan Švejna z Mostu-Híd a Jozef Kollár zo strany SKOK, ktorý sa má stat podpredsedom Medzinárodnej investicnej banky. Diskutujúci postupne rozoberali jednotlivé aspekty slovenskej ekonomiky, bavili a o aktuálnom rozpocte, minulých deficitoch, daniach ci nezamestnanosti. Dokopy títo traja politici vyslovili viac ako 50 výrokov.