V nedelnej vynovenej O5M12 sa stretli za jedným stolom minister Cislák, ex-minister Uhliarik, a predsednícka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Kavecká. Minister hovoril najviac, no zaznamenal aj najviac neprávd. Kavecká povedala len tri faktické výroky, no ani raz nechybovala. Uhliarik nepovedal vela faktov, no až dvakrát fakticky zaváhal.
Platobný dekrét je jednostranný právny akt.
Tvrdenie Moniky Kaveckej potvrdzuje súčasná právna úprava povolaní vykonávaných vo verejnom záujme. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Tzv. platobný (alebo aj platový či mzdový) dekrét je hovorové označenie Oznámenia o výške a zložení funkčného platu podľa Zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Podľa § 4 ods. 7 tohto zákona, "zamestnávateľ je povinný písomne oznámiť zamestnancovi výšku a zloženie
funkčného platu pri uzatvorení pracovnej zmluvy, pri zmene druhu práce
alebo pri úprave funkčného platu."
Oznámenie je druhom jednostranného právneho úkonu, ktorý je prejavom vôle jedného subjektu (v tomto prípade zamestnávateľa).
Zdravotným sestrám platový dekrét vydáva riaditeľ nemocnice, v ktorej sú zamestnaní/é.
Platové dekréty sa v súvislosti so situáciou zdravotných sestier vo verejnej diskusii spomínajú hlavne po prijatí Zákona č. 62/2012 Z. z.o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, v súvislosti s ktorým boli sestrám vydané nové dekréty s upravenou výškou funkčného platu.

