„My sme urobili všetko, čo sme vedeli," povedal 23. októbra o očkovaní predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). V Sobotných dialógoch hovoril o vývoji pandémie, pomoci pondikateľom aj stúpajucich cenách energie. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.
Napríklad viete o tom, dnes máme, myslím, že 28 000 akútnych lôžok a pred covidom sme využívali iba 60 %, 40 % akútnych lôžok nebolo vôbec že využívaných, ale platíme ich.
Na Slovensku je v roku 2021 k dispozícií 27 000 akútnych lôžok .
Podľa informácií zverejnených v Záverečnej správe revízie výdavkov na zdravotníctvo z roku 2016 sa na Slovensku v čase analýzy priemerne využívalo 68,9 percent lôžok akútnej starostlivosti. V krajinách OECD je priemerná obsadenosť 76,4 percent (str.31).
Napriek tomu, že zvyšok lôžok nebol efektívne využitý, platby za tieto lôžka boli uhrádzané. Podľa expertných odhadov Ministerstva zdravotníctva ročné predstavujú náklady - a teda i možné ročné úspory - na jedno lôžko sumu 1750 eur.
Slovensko zároveň disponuje väčším počtom lôžok na pacientov ako je priemer krajín OECD.
Tvrdenie Eduarda Hegera hodnotíme s ohľadom na priznanú pochybnosť („myslím”) ako ešte pravdivé.

